Jet motorlu iha'larda yakıt tüketim eğrilerinin makine öğrenmesi ile modellenmesi
Modeling fuel consumption curves in jet uavs with machine learning
  1. Tez No: 977559
  2. Yazar: GİZEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, jet motorlu insansız hava araçlarında (İHA) görev profiline bağlı olarak yakıt tüketim eğrilerinin oluşturulması ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak yakıt tüketiminin tahmin edilmesine odaklanmaktadır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen DEHA adlı deneysel bir jet motorlu İHA'nın motor yer testlerinden elde edilen gerçek zamanlı sensör verileri kullanılarak, uçuşun her bir fazı için yakıt tüketim tahminleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan veri seti; yakıt tüketim oranı, motor devri (RPM), itiş gücü (thrust) ve dış ortam sıcaklığı gibi yer testine özgü parametreleri içermektedir. Random Forest, XGBoost, Destek Vektör Regresyonu (SVR) ve Polynomial regresyon yöntemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar görsel grafiklerle desteklenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, insansız hava araçlarının yakıt verimliliğini artırarak görev planlama süreçlerini daha etkin ve öngörülebilir hale getirmektir. Geliştirilen modellemeler sonucunda elde edilen tahmin şablonları, gelecekte gerçekleştirilecek uçuş testlerinde performans optimizasyonu sağlamak amacıyla referans olarak kullanılabilecektir. Bu kapsamda çalışma, İHA'ların görev verimliliğinin artırılması, operasyonel maliyetlerin azaltılması ve görev sürelerinin uzatılması açısından önemli katkılar sunmaktadır. Ayrıca, havacılık teknolojilerinde yapay zekâ ve makine öğrenmesi tabanlı yaklaşımların uygulanabilirliğini göstermeyi hedeflemektedir. Sonuç olarak, geliştirilen tahmin modeli, özellikle akış ölçer sensörlerinin bulunmadığı sistemlerde gaz kelebeği, RPM ve çevresel parametreler kullanılarak yüksek doğrulukta yakıt tüketimi tahmini yapılmasına olanak sağlamakta; modelin doğruluğu ise kapsamlı testlerle yüksek başarıyla ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on generating fuel consumption curves in jet-powered unmanned aerial vehicles (UAVs) based on mission profiles and estimating fuel consumption using machine learning algorithms. Real-time sensor data obtained from engine ground tests of DEHA, an experimental jet-powered UAV developed by Turkish Aerospace Industries Inc., were utilized to perform fuel consumption predictions for each phase of flight. The dataset used in the study includes parameters specific to ground testing, such as fuel consumption rate, engine speed (RPM), thrust, and ambient temperature. Random Forest, XGBoost, Support Vector Regression (SVR), and Polynomial Regression methods were comparatively evaluated, and the results were analyzed with the support of graphical visualizations. The primary objective of the research is to improve the fuel efficiency of UAVs and to enable more effective and predictable mission planning processes. The prediction templates derived from the developed models can serve as references for performance optimization in future flight tests. In this context, the study offers significant contributions to increasing UAV mission efficiency, reducing operational costs, and extending mission durations. Additionally, it aims to demonstrate the applicability of artificial intelligence and machine learning–based approaches in aviation technologies. As a result, the developed prediction model enables high-accuracy fuel consumption estimation using throttle, RPM, and environmental parameters, particularly in systems where flowmeter sensors are not available; the model's accuracy has been validated through comprehensive testing with high success.