1960 sonlarında siyasal ve toplumsal hareketlerin yansıması olarak psikedelik müzik afişleri ve albüm kapakları
Psychedelic music posters and album covers as reflections of political and socal movements in the late 1960s
  1. Tez No: 977560
  2. Yazar: PINAR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1960'ların sonlarında dünya genelinde yükselen siyasal ve toplumsal hareketlerin, psikedelik grafik tasarım üzerindeki etkilerini incelemektedir. Vietnam Savaşı karşıtı protestolar, Sivil Haklar Hareketi, feminizm, LGBTQ+ hak mücadelesi, çevrecilik ve öğrenci isyanları gibi çok katmanlı direniş hareketleri, yalnızca politik düzlemde değil, sanatsal ve kültürel üretim biçimlerinde de köklü dönüşümlere yol açmıştır. Bu bağlamda, psikedelik müzik afişleri ve albüm kapakları, dönemin ideolojik gerilimlerini, bireysel bilinç arayışlarını ve kolektif dönüşüm taleplerini yansıtan güçlü birer görsel ifade aracına dönüşmüştür. Çalışmada, söz konusu psikedelik afiş ve albüm kapakları, hem semantik hem de sentaktik açılardan analiz edilmiştir. Semantik analizlerde, kozmik bilinç, barış ve doğa imgeleri, kimlik ve protesto temsilleri gibi kavramlar; sentaktik analizlerde ise renk kullanımı, tipografi, optik illüzyonlar ve kompozisyon yapıları detaylı biçimde incelenmiştir. Bu çözümleme süreci, Wes Wilson, Victor Moscoso, Rick Griffin gibi dönemin önde gelen tasarımcılarının çalışmaları üzerinden yürütülmüştür. Araştırma, psikedelik tasarımın yalnızca estetik bir stil değil, dönemin politik ve kültürel atmosferini yansıtan ideolojik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Grafik tasarımın, protest ve ruhsal söylemleri taşıyan bir ifade biçimine dönüştüğü bu tarihsel kesitte görsel dil; direnişin, aidiyetin ve özgürlük arzusunun taşıyıcısı haline gelmiştir. Çalışma, bu yönüyle grafik tasarım tarihine ve kültürel çalışmalar alanına disiplinler arası bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of the rising political and social movements of the late 1960s on psychedelic graphic design. Movements such as anti–Vietnam War protests, the Civil Rights Movement, feminism, LGBTQ+ rights advocacy, environmentalism, and student uprisings not only reshaped political discourse but also radically transformed artistic and cultural modes of production. Within this context, psychedelic music posters and album covers emerged as powerful visual tools that reflected the ideological tensions, individual quests for consciousness, and collective demands for transformation of the era. The study conducts both semantic and syntactic analyses of these visual materials. Semantic analysis focuses on recurring motifs such as cosmic consciousness, peace and nature imagery, and identity-based protest symbols; syntactic analysis explores elements including color usage, typography, optical illusions, and compositional strategies. The research draws primarily on the works of leading designers such as Wes Wilson, Victor Moscoso, and Rick Griffin. This research demonstrates that psychedelic design functioned not merely as an aesthetic style, but as an ideological medium deeply embedded in the sociopolitical atmosphere of its time. In this historical moment, graphic design evolved into a mode of expression that articulated protest, belonging, and the pursuit of freedom. As such, the thesis contributes an interdisciplinary perspective to the fields of graphic design history and cultural studies.