Nükleer santral işletenin hukuki sorumluluğu
Legal liability of nuclear power plant operators
- Tez No: 977564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Nükleer santral işletenin hukuki sorumluluğu, nükleer santralde veya nükleer maddelerin taşınması sırasında meydana gelen bir hadiseden doğan zararlar sebebiyle işletenin üçüncü kişilere karşı sorumluluğunu ifade eder. İşletenin üçüncü kişilere karşı sorumluluğu, sözleşme ilişkisine dayanmayan ve olağan sorumluluk hukuku çerçevesinde ele alınan bir sorumluluk türüdür. Ancak nükleer faaliyetlerden doğan riskler ve bu faaliyetlerin kendine özgü niteliği bu kuralların ötesine geçen bazı özel düzenlemeleri gerekli kılmıştır. Bu doğrultuda işletene yüklenen sorumluluk, bazı yönleriyle olağan sorumluluk hukuku ilkelerinden ayrılarak zarar görenin korunmasını ve nükleer faaliyetlerden doğan risklerin dengelenmesini amaçlayan özel hükümler ve ilkeler çerçevesinde şekillenmiştir. İşletenin hukuki sorumluluğu uluslararası hukukta birtakım sözleşmeler; ulusal hukuk sistemlerinde ise özel kanunlar aracığıyla ele alınmaktadır. Hukuk sistemimizde nükleer santral işletenin hukuki sorumluluğu 08.03.2022 tarihli ve 31772 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Nükleer Düzenleme Kanunu ile düzenlenmiştir. Ülkemiz uluslararası sözleşmelerden 1960 tarihli Paris Sözleşmesine taraf olup Türk hukukunda işletenin hukuki sorumluluğunun hukuki dayanakları Nükleer Düzenleme Kanunu ve Paris Sözleşmesidir. Bu çalışma ile ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında işletenin hukuki sorumluluğu ele alınmış; nükleer hadise sonrası meydana gelen hangi zararlar bakımından sorumluluğu doğuran olgu, sorumluluğun şartları, zarardan kimin sorumlu olduğu, kimlerin ne zamana kadar tazminat talebinde bulunabileceği, tazminat talebinin yöneltilmesi ve sair pek çok problemin yanıtlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The legal liability of a nuclear power plant operator refers to the operator's liability to third parties for damages arising from an incident occurring at a nuclear power plant or during the transport of nuclear materials. The operator's liability to third parties is a type of liability that is not based on a contractual relationship and is addressed within the framework of ordinary liability law. However, the risks arising from nuclear activities and the unique nature of these activities have necessitated certain special regulations that go beyond these rules. In this regard, the liability imposed on the operator has been shaped by special provisions and principles that aim to protect the injured party and balance the risks arising from nuclear activities, deviating in some respects from the principles of ordinary liability law. The legal liability of the operator is addressed in international law through a number of treaties and in national legal systems through special laws. In our legal system, the legal liability of the operator of a nuclear power plant is regulated by the Nuclear Regulation Law, which was published in the Official Gazette dated March 8, 2022, and numbered 31772, and entered into force. Our country is a party to the 1960 Paris Convention, and the legal basis for the legal liability of the operator in Turkish law is the Nuclear Regulation Law and the Paris Convention. This study examines the legal liability of the operator in light of national and international regulations; it aims to address issues such as the facts giving rise to liability for damages resulting from a nuclear incident, the conditions for liability, who is liable for damages, who may claim compensation and by when, the direction of compensation claims, and various other related issues.