Ruminantların beslenmesinde kullanılan alternatif protein kaynağı bazı mikroalglerin in vitro gaz üretim tekniği (Hohenheim yem testi) ile yem değerlerinin belirlenmesi
Determination of feed values of some microalgae with in vitro gas production method (Hohenheim feed test) used as alternative protein sources in ruminant nutrition
  1. Tez No: 767678
  2. Yazar: NAGEHAN NUR ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZZEZ CÖMERT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, alternatif protein kaynağı bazı mikroalglerin (Spirulina platensis, Chlorella vulgaris ve Schizochytrium spp.) in vitro gaz üretim tekniği (Hohenheim Yem Testi) ile yem değerlerini belirlemek amacıyla iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada araştırma materyali mikroalglerin in vitro Weende analiz yöntemi ile ham besin madde kompozisyonları değerleri bulunmuştur. İkinci aşamada da bu mikroalglerin in vitro gaz üretim tekniği ile 3, 6, 9, 12, 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyon periyodu sonucu gaz üretim (GÜ) miktarları bulunmuş ve daha sonra 24 saatlik gaz oluşumu ve bazı ham besin madde içerikleri kullanılarak in vitro OMSD (Organik Maddenin Sindirim Derecesi), ME (Metabolik Enerji) ve NEL (Net Enerji Laktasyon) değerleri hesaplanmıştır. Çalışmada, 48 saatlik inkübasyon periyodu sonundaki artık örneklerden alınan AA (Asetik asit), PA (Propiyonik asit), BA (Bütirik asit), Toplam (∑) UYA (Uçucu yağ asitleri) ve CH4 UYA (Metan uçucu yağ asitleri) hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan Spirulina platensis, Chlorella vulgaris ve Schizochytrium spp. mikroalglerinin ortalama ham protein içerikleri kuru maddede (KM) sırasıyla % 61.69, 41.03 ve 15.40 bulunmuştur. Aynı mikroalglerin 3 ve 72 saatlik ortalama gaz üretim miktarları sırasıyla 11.17 ve 28.23 ml/200mg KM arasında; 7.35 ve 44.54 ml/200mg KM arasında; 2.86 ve 10.85 ml/200mg KM arasında hesaplanmıştır. Ayrıca Spirulina platensis, Chlorella vulgaris ve Schizochytrium spp. mikroalglerinin in vitro ortalama OMSD, ME ve NEL değerleri sırasıyla Spirulina platensis için % 68.64, 2464 ve 1406 kcal/kg KM; Chlorella vulgaris için % 73.71, 2442 ve 1437 kcal/kg KM; Schizochytrium spp. için % 31.10, 1935 ve 1010 kcal/kg KM olarak bulunmuştur. Ayrıca çalışmada kullanılan Spirulina platensis, Chlorella vulgaris ve Schizochytrium spp.'nin ortalama ∑UYA, CH4 UYA değerleri sırasıyla Spirulina platensis için 3.33 mg/mL, 1.13 mol/mol UYA; Chlorella vulgaris için 5.72 mg/mL, 1.86 mol/mol UYA; Schizochytrium spp. için 2.37 mg/mL, 0.70 mol/mol UYA olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, mikroalgler ham protein alternatifi olarak değerlendirildiğinde büyükten küçüğe sırasıyla Spirulina platensis, Chlorella vulgaris ve Schizochytrium spp.; metan oluşumunda önemli bir etken olan ham selüloz, 24 saatlik gaz üretim miktarları, ME, NE ve CH4 UYA değerlerine göre ise farklı şekilde büyükten küçüğe sırasıyla Chlorella vulgaris, Spirulina platensis, ve Schizochytrium spp. olduğu bulunmuştur. Ruminant beslemede alternatif protein kaynağı olarak sırasıyla; Chlorella vulgaris, Spirulina platensis'nin kullanılabileceği, buna karşılık Schizochytrium spp.'nin rumen metan baskılaması ve azaltmasını etkilemesi sebebiyle yem katkı maddesi olarak kullanılmasının daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two stages to determine the feed values of some alternative protein source microalgae (Spirulina platensis, Chlorella vulgaris and Schizochytrium spp.) with in vitro gas production technique (Hohenheim Feed Test). In the first stage, the crude nutrient compositions values of the research material microalgae were found by in vitro Weende analysis method. In the second stage, the gas production (GP) amounts of these microalgae were found as a result of the incubation period of 3, 6, 9, 12, 24, 48 and 72 hours with in vitro gas production technique, and then they were incubated using 24-hour gas formation and some crude nutrient contents. IVOMD (In vitro Organic Matter Digestion), ME (Metabolic Energy) and NEL (Net Energy Lactation) values were calculated. In the study, AA (Acetic acid), PA (Propionic acid), BA (Butyric acid), Total (∑) VFA (Volatile fatty acids) and CH4 VFA (Methane volatile fatty acids) were calculated. The mean crude protein contents of Spirulina platensis, Chlorella vulgaris and Schizochytrium spp. microalgae used in the study were 61.69 %, 41.03 and 15.40 in dry matter (DM) respectively. The average gas production amounts of the same microalgae for 3 and 72 hours were calculated between 11.17 and 28.23 ml/200mg DM, between 7.35 and 44.54 ml/200mg DM, and between 2.86 and 10.85 ml/200mg DM, respectively. In addition, the mean of IVOMD, ME and NEL values of Spirulina platensis, Chlorella vulgaris and Schizochytrium spp. microalgae were 68.64%, 2464 and 1406 kcal/kg DM for Spirulina platensis; 73.71%, 2442 and 1437 kcal/kg DM for Chlorella vulgaris; 31.10%, 1935 and 1010 kcal/kg DM for Schizochytrium spp. were found. In addition, the mean ∑VFA, CH4VFA values of Spirulina platensis, Chlorella vulgaris and Schizochytrium spp. used in the study respectively; 3.33 mg/mL, 1.13 mol/mol VFA for Spirulina platensis; 5.72 mg/mL, 1.86 mol/mol VFA for Chlorella vulgaris; Schizochytrium spp. for 2.37 mg/mL, 0.70 mol/mol VFA were found. In conclusion, when microalgae as crude protein alternative topic respectively from largest to smallest Spirulina platensis, Chlorella vulgaris and Schizochytrium spp.; crude cellulose, which is an important factor in the formation of methane, according to the 24-hour gas production amounts, ME, NE and CH4 VFA values, Chlorella vulgaris, Spirulina platensis, and Schizochytrium spp. were found to be different from largest to smallest, respectively. As an alternative protein source in ruminant nutrition, respectively; it can be said that Chlorella vulgaris, Spirulina platensis can be used, whereas it is more advantageous to use Schizochytrium spp. as a feed additive because it affects rumen methane suppression and reduction.