Moldo Kılıç'ın şiirlerinde Kur'ân referansları
References to the Qur'an in the poems of Moldo Kylych
  1. Tez No: 977579
  2. Yazar: TAILAKBEK AKYLBEK UULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSEL ETHEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kırgız Türk toplumunda İslam dinînin benimsenmesi ve yaygınlık kazanmasında edebî faaliyetler önemli bir rol oynamış; bu süreçte özellikle şairler, halkı dinî değerlerle buluşturma noktasında etkili bir aracı görevi üstlenmişlerdir. Şairler, yalnızca estetik kaygılarla değil, aynı zamanda birer irşat vasıtası olarak halkın dinî bilinçlenmesine katkı sağlamışlardır. Bu bağlamda, XIX. yüzyılın sonları ile XX. yüzyılın başlarında yaşayan ve Kırgız yazılı edebî yatının öncülerinden biri kabul edilen Moldo Kılıç, İslâmi öğretileri geleneksel Kırgız kültürüyle harmanlayarak topluma aktaran özgün bir figür olarak öne çıkmaktadır. Şairin şiirlerinde Kur'ân âyetleri, hadis rivâyetleri, fıkıh ve tasavvuf temelli içerikler öne çıkmakta; bu unsurlar, onun dinî ilimlerdeki derinliğini ve şiirsel kudretini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Moldo Kılıç'ın“Zar Zaman”,“Kıssa-i Zilzâla”,“Kol Kazalı”ve“Kerme Too”başlıklı şiirlerini esas alınarak, şairin daha başka eserlerindeki dinî konular ve Kur'ân merkezli referanslar tahlil edilmiştir. Söz konusu şiirler, İslam inanç esaslarının halk arasında anlaşılır kılınması ve şiir diliyle aktarılması bakımından önemli bir kaynak hüviyetindedir. Ayrıca tezde, Moldo Kılıç'ın eserleri üzerinden İslam itikadının temel başlıkları olan Ulûhiyet (Allah inancı, tevhid anlayışı, ilâhî sıfatlar, melek ve kitap inancı); Nübüvvet (peygamberlik, peygamberler ve kader inancı) ile Âhiret (ecel, ölüm, kıyamet, mizan, cennet ve cehennem) konuları sistematik olarak ele alınmış, bu konular Kırgız halk şiiri bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma, hem İslâmi düşüncenin halk edebî yatı yoluyla aktarımı hem de Moldo Kılıç'ın dinî kimliğinin şiire yansıması açısından özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Literary activities played an important role in the adoption and spread of Islam in Kyrgyz Turkish society; in this process, poets in particular served as effective agents in bringing the people together with religious values. Poets contributed to the religious awareness of the people not only through aesthetic concerns but also as a means of guidance. In this context, Moldo Kylych (1866-1917), who lived in the late 19th and early 20th centuries and is considered one of the pioneers of Kyrgyz written literature, stands out as a unique figure who conveyed Islamic teachings to society by blending them with traditional Kyrgyz culture. The poet's works feature Qur'anic verses, hadith narrations, and content based on fiqh and Sufîsm; these elements reveal his depth of religious knowledge and poetic power. In this study, Moldo Kylych's religious themes and Qur'an-centered references in his works are analyzed based on his entire body of work, as well as his poems titled“Zar Zaman,”“Kyssa-i Zilzâla,”“Kol Kazaly,”and“Kerme Too.”These poems serve as an important source for making the fundamentals of Islamic belief understandable to the general public and conveying them through poetic language. In addition, the thesis systematically addresses the fundamental topics of Islamic belief through the works of Moldo Kylych, including Ulûhiyet (belief in Allah, understanding of tawhid, divine attributes, belief in angels and the scriptures); Nübüvvet (prophethood, prophets, and belief in destiny) and the Afterlife (destiny, death, the Day of Judgment, the scales of justice, heaven, and hell) are systematically addressed and evaluated in the context of Kyrgyz folk poetry. The study offers a unique contribution in terms of both the transmission of Islamic thought through folk literature and the reflection of Moldo Kylych's religious identity in poetry.