Sanat eserleri üzerinde fobi temasının incelenmesi
Examination of the theme of phobia on works of art
  1. Tez No: 977580
  2. Yazar: FERHAT ŞAVLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DİDEM ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Amaç: Günümüz modern toplumunda özellikle metropol yaşamının bir sonucu olarak, fobi çeşitlerinin ve fobik bireylerin arttığı gözlemlenmektedir. Bu tez çalışması, fobi temalarının sanat eserleri üzerinde incelenmesi ve fobi türlerine göre analiz edilmesini amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu tez araştırması nitel olarak ele alınmış ve belirlenen fobi çeşitleri çerçevesinde sanat tarihi içerisinden eserler incelenmiştir. Eserlerin seçiminde tarihsel olarak geçmiş ve güncel sanat örneklerine yer verilmiş ve böylece geniş bir perspektiften alan araştırmasına dikkat edilmiştir. Bulgular: Sanat tarihi içerisinden seçilen, dolaylı ya da direk olarak fobi temasını ele alınan eserlerde, çizgi, form, renk kullanımı gibi özelliklerinden faydalanılarak biçim analizinden hareketle detaylı olarak değerlendirme yapılmış ve eserlerde yer alan en yaygın fobi türlerinin Klostrofobi (kapalı alan korkusu), Tanatofobi (ölüm korkusu), Agorafobi (açık alan korkusu) ve Hemofobi (kan korkusu) olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Fobiler insanoğlunun varoluşundan bugüne çeşitli nedenlerden ortaya çıkarak insanın yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkileyen büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunun bilimsel araştırma olarak psikiyatrik ve psikolojik boyutuyla ele alındığı görülmekle birlikte sanat eserleri üzerinde incelenmesi, bu alanda araştırma yapan sanat ve bilim adamları için yeni tespitler ve farkındalıklar oluşturmak adına önem arz etmektedir. Aynı zamanda bu sanat eserlerinde korkularıyla yüzleşebilme durumu, sanatçı ve izleyen açısından bir terapi olarak bir araç olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In today's modern society, particularly as a result of metropolitan life, an increase in the number of phobia types and phobic individuals is observed. This thesis aims to examine phobia themes in works of art and analyze them according to phobia types. Method: This thesis was conducted qualitatively, examining works from art history within the framework of identified phobia types. The selection of works included examples of both historical and contemporary art, thus ensuring a broad perspective on field research. Findings: A detailed evaluation was made based on formal analysis, utilizing features such as line, form and color use, in works selected from art history that directly or indirectly address the theme of phobia, and it was determined that the most common types of phobia in the works were Claustrophobia (fear of closed spaces), Thanatophobia (fear of death), Agoraphobia (fear of open spaces) and Hemophobia (fear of blood). Conclusion: Phobias have emerged for various reasons throughout human existence, becoming a major problem that negatively impacts people's quality of life. While this issue has been addressed through scientific research from a psychiatric and psychological perspective, examining it through artworks is crucial for generating new insights and awareness for artists and scientists conducting research in this field. Furthermore, the ability to confront fears in these artworks can be considered a therapeutic tool for both the artist and the viewer.