Dalaman Çayı'nın su kalitesinin fiziko-kimyasal ve biyolojik (bentik makroinvertebrat) açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 97760
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma Temmuz 1998 ve Temmuz 1999 tarihleri arasında Dalaman çayı üzerinde seçilen 7 istasyonda yapılmıştır. Belirlenen istasyonlarda Fiziko-kimyasal ölçümler yapılmış ve biyolojik veriler toplanmıştır. Çalışma sonucunda Arthropoda şubesinde, Crustacea sınıfından 2 ordo ve bunlara ait 2 takson, Insecta sımfmda 7 ordo ve bunlara ait 37 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlar kullanılarak Saprobi İndeks ve Belçika Biyotik İndeks tespit edilerek, istasyonların su kalite sınıflan belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen Fiziko-kimyasal ve biyolojik veriler değerlendirilerek Dalaman Çayı'nda belirlenen istasyonlarda su kalite sınıfı tespit edilerek karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study was carried out between July 1998 and July 1999 in the choosen 7 stations on Dalaman River. The physico-chemical analysis were measured and the biological datas were collected in the choosen stations. At the end of the study, 2 order and 2 taxa belong to classies Crustacea and 7 order and 37 taxa belong to classies Insecta of phylum Arthropoda were identified. By using these taxa Saprobi Index and Belgium Biotic Index were determinated and water quality classes were identified for the stations. As a result of the study, the physico- chemical datas were evaluated and the water quality classes were compared to determine the water quality of Dalaman River.