Dipsiz ve Çine (Muğla-Aydın) Çayı'nın su kalitesinin fiziko-kimyasal ve biyolojik (bentik makroinvertebrat) yönden incelenmesi
  1. Tez No: 97759
  2. Yazar: ÖZLEM İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Temmuz 1998 ile Haziran 1999 tarihleri arasında, Muğla il sınırları içinde yer alan Dipsiz çayı ile Aydın il sınırlan içindeki Çine çayı üzerinde yapılmıştır. Dipsiz ve Çine çayı üzerinde belirlenen 6 istasyondan su örnekleri alınmış ve bentik makroinvertebrat örnekleri toplanmıştır. Araştırma bölgesinden Plathelminthes, Mollusca, Annelida ve Arthropoda şubesine ait olmak üzere toplam 1 13 takson toplanmıştır. Toplanan bentik makroinvertebrat örnekleri tür veya cins seviyesinde teşhis edilerek bunların sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri yapılmıştır. Biyolojik açıdan tespit edilen makroinvertebratlar Belçika Biyotik İndeksi'nde ve Saprobi İndeksi'nde kullanılmıştır. Dipsiz ve Çine çayında seçilen istasyonlarda suyun fiziko-kimyasal analiz sonuçlarına ve biyolojik makroinvertebrat bulgularına göre su kalitesi belirlenmiştir. Yapılan çalışma, Dipsiz ve Çine çayı ile ilgili ilk limnofaunistik çalışma olması açısından tespit edilen taksonlar bölge için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out between July 1998 and June 1999 on Dipsiz river which is in the border of Muğla and on Çine river which is in the border of Aydın. From chosen six stations on Dipsiz and Çine rivers water samples were taken and benthic macroinvertebrates were collected. Total 113 taxa of Plathelminthes, Mollusca, Annelida and Arthropoda phyla were collected from study area. The benthic macroinvertebrates that were collected, were identified up to species or genus levels and the frequency, dominancy, variety and similarity analysis were done. The macroinvertebrates determinated in the view of Biology were used in Belçika Biotic Index and Saprobi Index. The chosen stations in Dipsiz and Çine rivers were examined by physico- chemical and biologic parameters and water quality were determineted. This study is the first limnofaunistic study on Dipsiz and Çine river so the biologic datas are new records for the area.