YAPAY ZEKA VE AKILLI ALGORİTMA SİSTEMLERİNİN ULUSLARARASI SİSTEM DİNAMİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: BREXİT ÖRNEĞİ
THE IMPACT OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE AND SMART ALGORITHM SYSTEMS ON THE DYNAMICS OF THE INTERNATIONAL SYSTEM: THE CASE OF BREXIT
- Tez No: 977615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ GÜNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zeka ve akıllı algoritmaların uluslararası sistem üzerindeki etkilerini kavramsal, politik, ekonomik ve teknolojik boyutlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel sorusu, yapay zekanın sadece bireysel yaşamı değil, aynı zamanda ulus devlet yapıları, siyasi kültürler ve küresel güç dengeleri üzerinde nasıl bir dönüşüm yarattığıdır. Yapay zeka, bilişim teknolojileriyle birlikte gelişerek sosyal medya, bilgi akışı, veri analizi ve stratejik karar alma gibi alanlarda etkili bir aktör haline gelmiştir. Bu durum, ulus devlet sınırlarının ve kültürel kodların bulanıklaşmasına, yeni bir siyasi ve ekonomik paradigma oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış, literatür taraması ve vaka analizi yoluyla hem kuramsal hem de uygulamaya dönük çıkarımlara ulaşılmıştır. Vaka analizi çerçevesinde özellikle Brexit sürecinde yapay zeka destekli algoritmaların seçmen davranışları üzerindeki etkileri ele alınmış; Cambridge Analytica örneği üzerinden büyük veri manipülasyonunun siyasal süreçlerdeki rolü incelenmiştir. Elde edilen bulgular, algoritmaların politik karar alma süreçlerini yönlendirebildiğini ve demokrasilerde bilgi manipülasyonu yoluyla seçmen tercihlerini şekillendirme potansiyeli taşıdığını ortaya koymuştur. Özellikle politik kampanyalarda veri manipülasyonu ve seçmen hedefleme gibi stratejilerin, demokratik süreçler üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak, yapay zekânın sadece teknik bir araç değil, küresel sistemde yeni bir güç formu olarak yükseldiği; toplumsal yapılar, ekonomi ve siyasal iletişim üzerinde dönüştürücü bir rol üstlendiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of artificial intelligence and smart algorithms on the dynamics of the international system from conceptual, political, economic, and technological perspectives. The central question focuses on how artificial intelligence, beyond influencing daily life, is transforming nation-state structures, political cultures, and global power dynamics. As artificial intelligence evolves alongside information technologies, it has become a significant actor in social media, data flow, analysis, and strategic decision-making processes. This development contributes to the erosion of national boundaries and the emergence of a new political and economic paradigm. The research employs a qualitative methodology, combining literature review and case study analysis. In particular, it examines the role of artificial intelligence -driven algorithms in shaping voter behavior during the Brexit process, highlighting how big data was used to influence political outcomes. The Cambridge Analytica case is analyzed to demonstrate how data manipulation and microtargeting affected democratic decision-making. The findings suggest that algorithms can steer political processes and shape public opinion by controlling information flow. The study concludes that Artificial Intelligence is not merely a technical innovation but a rising form of power within the global system. It plays a transformative role in societal structures, economic strategies, and political communication, with far-reaching implications for the future of democracy and international relations.