Tiyofen halkalı sülfadiazin Schiff bazı ve bazı birinci sıra geçiş metal komplekslerinin sentezi ve yapısal aydınlatılması
Synthesis and structural elucidation of thiophenol-containing sulfadiazine Schi̇ff base and first-row transition metal complexes
- Tez No: 977617
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Heterosiklik bileşiklerden tiyofen ve sülfadiazin halkalı ligandlar, önemli biyolojik aktivite göstermeleri nedeniyle bu alandaki çalışmalara daha fazla ilgi çekmektedir. Bu tez çalışması, tiyofen halkalı bir Schiff bazı ve bu ligandın 1. sıra bazı geçiş metal komplekslerinin sentezini ve yapılarının aydınlatılmasını içermektedir. Ligand olarak kullanılacak bileşik, tiyofen-2,5-dikarbaldehit ile 4-amino-N-(pirimidin-2-il) benzensülfonamidin tepkimesinden sentezlendi. Ligandın yapısı, NMR, FT-IR, UV-Vis, elementel analiz (CHNS), ve erime noktası gibi spektroskopik ve analitik tekniklerle belirlendi. Ligandın Cu(II), Ni(II) ve Co(II) asetat tuzları ile 1/1 stokiyometrik tepkimesinden (MLX2) yapısında kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen komplekslerin yapıları, FT-IR, UV-Vis, elementel analiz (CHNS), elektrolit iletkenlik, manyetik duyarlık testleri gibi spektroskopik ve analitik tekniklerle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thiophene and sulfadiazine ring ligands from heterocyclic compounds are attracting more attention in this field due to their significant biological activity. This thesis study includes the synthesis and structural elucidation of a Schiff base containing a thiophene ring and its first-row basic transition metal complexes. The compound to be used as a ligand was synthesized from the reaction of thiophene-2,5-dicarbaldehyde and 4-amino-N-(pyrimidin-2-yl) benzenesulfonamide. The structure of the ligand was determined using spectroscopic and analytical techniques such as NMR, FT-IR, UV-Vis, elemental analysis (CHNS), and melting point. Complexes with the structure (MLX2) were synthesized from the 1/1 stoichiometric reaction of the ligand with Cu(II), Ni(II), and Co(II) acetate salts. The structures of the synthesized complexes were determined using spectroscopic and analytical techniques such as FT-IR, UV-Vis, elemental analysis (CHNS), electrolyte conductivity, and magnetic susceptibility tests.