Kimlik inşası ve etnik sorunların milliyetçilik kuramları çerçevesinde analizi: Sri Lanka örneği
Analysis of Identity Construction and Ethnic Problems within the Framework of Nationalism Theories: The example of Sri Lanka
- Tez No: 977632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BATTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sri Lanka'daki etnik çatışmaların ve kimlik inşa süreçlerinin milliyetçilik kuramları çerçevesinde analizini amaçlamaktadır. Sinhala Budist milliyetçiliğinin modernist dinamikleri ile Tamil kimliğinin etno-sembolist unsurları arasındaki gerilim, ülkenin tarihsel gelişimi ve post-kolonyal siyasal dönüşümler bağlamında ele alınmıştır. Tezde, bağımsızlık sonrası dönemde uygulanan kimlik politikaları; dil, eğitim, anayasal düzenlemeler üzerinden incelenmiş, devletin çoğunlukçu ulus inşa sürecinin, azınlık kimlikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Tamil Eelam Hareketi ve silahlı direnişin arka planı, yapısal eşitsizlikler ve siyasal dışlanma ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Teorik çerçevede milliyetçiliğin tarihsel, kültürel ve siyasal boyutları kuramsal düzlemde ele alınmıştır. Sonuç olarak, Sri Lanka'daki etnik gerilimin yalnızca tarihsel kökenlere değil, aynı zamanda ulus-devletin dışlayıcı yapısına dayandığı ortaya konmuştur. Çalışmada yöntem olarak daha çok teorik veriler kullanılmış ve tezin nihai amacı bu veriler üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze ethnic conflicts and identity construction processes in Sri Lanka within the framework of theories of nationalism. The tension between the modernist dynamics of Sinhala Buddhist nationalism and ethno-symbolic elements in Tamil contexts, the structural development of the country and the post-colonial political landscape are examined in detail. The thesis analyzes the identity policies implemented during the period through language, education and constitutional structures, and continues on minority identities that evaluate the process of nation-building by the majority of the majority. The background of the Tamil Eelam movement and resistance is analyzed as a progressive expansion of flexible unfreedoms and political exclusion. The theretical framework, national dimensions, cultural and political dimensions are theorized. In conclusion, it is explained that ethnic tensions in Sri Lanka are not only currently unstable, but also stem from the exclusionary nature of the study is largely theoretical grounded and the ultimate aim of the thesis is explained through this data.