Sıçan izole pulmoner arterlerinde Morin'in fonksiyonel etkileri
Functional effects of Morin in rat isolated pulmonary arteries
  1. Tez No: 977637
  2. Yazar: AYŞEGÜL ZEYNEP MİRZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ SATILMIŞ ÖZDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Physiology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal bir flavonoid olan Morin'in antioksidan, antiapoptotik, antiinflamatuvar, antifibrotik, antineoplastik ve nöroprotektif etkiler yanı sıra kardiyovasküler sistemde de koruyucu etkiler oluşturabileceği bildirilmiştir. Morin, L-NAME ile hipertansiyon oluşturan sıçan modelinde kan basıncını düşürmekte, yüksek fruktoz diyeti ile beslenen sıçanlarda insülin duyarlılığını artırarak ve torasik aortta Endotelin-1 düzeylerini azaltarak kan basıncı üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Pulmoner arterde gevşeme oluşturabilen ajanların önemli bir sağlık problemi olan pulmoner hipertansiyonun tedavisine yönelik yeni terapötik yaklaşımlar sağlayabilecekleri anlaşılmaktadır. Morin'in kan basıncı üzerindeki olumlu etkilerine yönelik mekanizmalar az sayıda büyük çaplı kondüktans ve küçük çaplı rezistans arterde sınırlı ölçüde çalışılmış ancak pulmoner arterlerin fonksiyonel yanıtları üzerindeki etkileri ve bu etkilere aracılık eden mekanizmalar henüz incelenmemiştir. Dolayısıyla bu çalışma kapsamında Morin'in izole pulmoner arter preparatlarında potansiyel gevşetici etkisi ve bu etkinin altında yatan mekanizmalar incelenmiştir. Çalışmada, 8-12 haftalık, ortalama 250–300 gram ağırlığında, sağlıklı, erişkin erkek Wistar-Albino sıçanlardan elde edilen izole pulmoner arter halkalarında kümülatif olarak uygulanan Morin, submaksimal konsantrasyonlarda Phe ve 80 mM KCl solüsyonu ile oluşan kasılmalar üzerinde endotel ve konsantrasyon bağımlı gevşeme yanıtları oluşturmuştur. Morin'in Phe ile ön kasılma yapılan damarlarda gevşetici etkisi, vasküler dokuların NOS blokörü L-NAME, COX blokörü İndometazin, süperoksid radikal giderici SOD ve H2O2 süpürücü Katalaz ile inkübasyonu sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik göstermemiştir. Diğer taraftan 80 mM KCl solüsyonu ile kasılan damarların L-NAME ve İndometazin ile inkübasyonu sonrasında Morin bu blokörlerle inkübasyon yapılmayan koşullarda oluşturduğu gevşemeye benzer düzeyde gevşeme yanıtları oluşturmuştur. Mevcut sonuçlar toplu olarak ele alındığında, Morin'in izole pulmoner arter halkalarında gevşetici etkisinde NO, siklooksijenaz ürünleri ya da serbest oksijen radikallerinin rol oynamadığı ve temel olarak EDHF aracılığıyla gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Morin'in pulmoner arter hipertansiyonda olası terapötik potansiyelini göstermek için sıçan izole pulmoner arter halkalarında klinik-öncesi düzeyde elde edilen bu olumlu sonuçların daha ileri çalışmalarla desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Morin, a natural flavonoid, has antioxidant, antiapoptotic, anti-inflammatory, antifibrotic, antineoplastic, neuroprotective effects as well as protective effects on cardiovascular system. Morin reduced blood pressure in a rat model of hypertension induced by L-NAME, and had positive effects on blood pressure in rats fed a high-fructose diet by improving insulin sensitivity and reducing Endothelin-1 levels in thoracic aorta. Agents inducing relaxation in pulmonary artery may provide new therapeutic approaches for treatment of pulmonary hypertension, which is a significant health problem. The mechanisms for the favorable effects of Morin on blood pressure have been studied to a limited extent in a small number of studies in large-diameter conductance and small-diameter resistance arteries, but its effects on functional responses of pulmonary arteries and the mechanisms mediating these effects have not yet been examined. We examined the potential relaxant effect of Morin in isolated pulmonary artery preparations and the mechanisms underlying this effect. Morin, administered cumulatively in isolated pulmonary artery rings obtained from 8-12 week old, healthy, adult male Wistar-Albino rats weighing 250-300 grams, induced endothelial and concentration-dependent relaxation responses on contractions induced by submaximal concentrations of Phe and 80 mM KCl solution. The relaxant effect of morin did not show a statistically significant change after incubation with NOS blocker L-NAME, COX blocker Indomethacin, superoxide radical scavenger SOD and H2O2 scavenger Catalase. After incubation of vessels contracted with 80 mM KCl solution with L-NAME and Indomethacin, Morin induced relaxations similar to those produced in the absence of these blockers. Present results suggest that NO, cyclooxygenase products, or free oxygen radicals are not involved in relaxant effect of Morin in isolated pulmonary artery rings and that it is mainly mediated by EDHF. These favorable results obtained at the preclinical level rings need to be supported and improved by further studies to demonstrate the possible therapeutic potential of Morin in pulmonary arterial hypertension.