Sürdürülebilir tedarikçi seçimi için bütünleşik fermatean bulanık swara-waspas yaklaşımı
Integrated fermatean fuzzy swara-waspas methods for sustainable supplier selection
- Tez No: 977646
- Danışmanlar: PROF. DR. BERK AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küresel ölçekte artan çevresel ve toplumsal sorunlar, işletmeleri yalnızca kâr odaklı hedeflerin ötesine geçerek daha sorumlu ve sürdürülebilir stratejiler benimsemeye zorlamaktadır. Bu dönüşüm, tedarik zinciri yönetimini de doğrudan etkilemiş ve sürdürülebilir tedarikçi seçimi, yalnızca etik yükümlülüklerin bir gereği olmaktan çıkarak, rekabet avantajı elde etmenin ve kurumsal riskleri uzun vadeli olarak yönetmenin temel bileşenlerinden biri hâline gelmiştir. Bu bağlamda, tedarikçi değerlendirme süreçlerinde yalnızca geleneksel ekonomik ölçütler değil, aynı zamanda çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) unsurlarının da göz önünde bulundurulması, artık vazgeçilmez bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez çalışması, büyük ölçekli bir perakende işletmesinin tedarikçi seçimine yönelik karar verme sürecini sürdürülebilirlik perspektifinden ele almaktadır. Çalışmada, literatürde yer alan mevcut değerlendirme kriterleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu kriterler ekonomik, çevresel, sosyal ve yönetişim olmak üzere dört temel başlık altında sınıflandırılarak, toplam 18 alt kriterden oluşan kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi oluşturulmuştur. Kriterlerin göreli önem düzeylerinin belirlenmesinde Fermatean Bulanık SWARA yöntemi kullanılmış; tedarikçi alternatiflerinin önceliklendirilmesi ise Fermatean Bulanık WASPAS yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu yönüyle çalışma hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de uygulamada karşılaşılan karar verme zorluklarına çözüm odaklı bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's global landscape, the increasing prevalence of environmental and social issues is compelling businesses to move beyond profit-oriented objectives and adopt more responsible and sustainable strategies. This transformation has directly impacted supply chain management, making sustainable supplier selection not only a matter of ethical obligation but also one of the key components of gaining a competitive advantage and managing long-term corporate risks. In this context, it has become an indispensable necessity to consider not only traditional economic criteria but also environmental, social, and governance (ESG) factors in supplier evaluation processes. This thesis examines the decision-making process for supplier selection in a large-scale retail company from a sustainability perspective. The study thoroughly analyzes the existing evaluation criteria in the literature and classifies these criteria into four main categories—economic, environmental, social, and governance—creating a comprehensive evaluation framework consisting of 18 sub-criteria. The relative importance levels of the criteria were determined using the Fermatean Fuzzy SWARA method, and the prioritization of supplier alternatives was carried out using the Fermatean Fuzzy WASPAS method. In this regard, the study contributes to the academic literature and offers a solution-oriented approach to the decision-making challenges faced in practice.