ÇKKV teknikleriyle tedarikçi seçimi: Jandarma teşkilatında bir uygulama
Supplier selection with MCDM techniques: An application in the gendarmerie
- Tez No: 745160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM BÜYÜKKEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kamu kurumları sürdürülebilir ve verimli çalışmak durumundadır. Hizmetin ifasında vatandaşın beklentilerini karşılamak için en doğru sistemi kullanmalıdır. Bu kapsamda temin edilecek malzeme ve ekipmanların tespiti en zor problemlerden birisidir. Mevcut alternatifler arasından en uygun tedarikçi seçiminde birden fazla kriter değerlendirilmektedir. Günümüzde tedarikçi seçimlerinde uygun kriterlerin belirlenmesi ve alternatiflerin sıralanmasında çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmakta ve karar vericilerin doğru kararlar vermelerine olanak sağlanmaktadır. Bu çalışmada, emniyet ve asayişi sağlama görevini yürüten Jandarma Genel Komutanlığı'nın devriye müdahale araçlarının teminine yönelik bir tedarikçi seçimi problemi ele alınmıştır. Maliyet ve performans bazında belirlenen kriterler doğrultusunda temin edilmesi düşünülen araçlara yönelik alternatif tedarikçilerin sıralaması yapılmıştır. Problemin çözümünde ÇKKV yöntemlerinden yararlanılmıştır. CRITIC ve ENTROPI yöntemleri ayrı ayrı ve bütünleşik kullanılmak suretiyle tedarikçi kriterlerinin ağırlığı tespit edilmiş, alternatif tedarikçilerin sıralanmasında ise TOPSIS ve WASPAS yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara uygun tedarikçi seçimi yapılmıştır. Çalışma sonucunda Jandarma Genel Komutanlığı'nın araç tedarik planlamasına alternatif bir seçim modeli sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Public institutions have to work sustainably and efficiently. It should use the most correct system to meet the expectations of the citizen in the performance of the service. Determining the materials and equipment to be procured in this context is one of the most difficult problems. Multiple criteria are evaluated in selecting the most suitable supplier among the available alternatives. Today, multi-criteria decision-making methods are used in determining appropriate criteria in supplier selection and in ordering alternatives, allowing decision makers to make the right decisions. In this study, a supplier selection problem for the provision of patrol intervention vehicles of the Gendarmerie General Command, which carries out the task of ensuring safety and order, is discussed. Alternative suppliers were listed for the vehicles considered to be provided in line with the criteria determined on the basis of cost and performance. MCDM methods were used to solve the problem. The weight of the supplier criteria was determined by using the CRITIC and ENTROPI methods separately and in an integrated manner. TOPSIS and WASPAS methods were used to rank alternative suppliers. The best supplier was selected by evaluating the results obtained. As a result of the study, an alternative selection model was presented to the vehicle procurement planning of the Gendarmerie General Command.