Çocuk yoğun bakım ünitesinde pozisyonun, çocuğun konfor düzeyi ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effect of position on child's comfort level and physiological parameters in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 977659
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma çocuk yoğun bakım ünitesinde pozisyonun çocuğun konfor düzeyi ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma 18 Nisan 2024 18 Nisan 2025 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olan 1 ay ile 18 yaş arası entübe, prone ve supine pozisyonu verilen hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışma, tanımlayıcı gözlemsel tasarımda bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmaya dahil edilen 46 hastanın prone ve supine pozisyonunda konfor düzeyleri konfor skalası kullanılarak, fizyolojik parametreleri ise monitör üzerindeki değerleri alınarak kaydedilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; hastaların yaşı, kilosu, cinsiyeti ve pozisyon (prone ve supine) uygulamasıdır. Bağımlı değişkenleri ise; NIRS değeri, kalp atım sayısı, solunum sayısı, tansiyon, oksijen satürasyonu, vücut sıcaklığı, ağrı puanı ve konfor skalası puanıdır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların prone pozisyonunda supine pozisyonuna göre kalp atım sayısı (p=0,002), solunum sayısı (p=0,002), sistolik arteriyel basıncı (p=0,023), diastolik arteriyel basıncı (p=0,021), ortalama arteriyel basıncı (p=0,001) daha düşüktür. Endtidal karbondioksit (P=0,026) ve oksijen satürasyon (p=0,001) değerleri ise daha yüksektir. Prone ve supine pozisyonları ile ağrı puanı (p=1,00), vücut sıcaklığı (p=0,561), NIRS değeri (p=0,581) ve inotrop ilaç infüzyonu alma (p=1,00) durumu arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuçlar: Tüm bu sonuçlar ÇYBÜ'nde entübe izlenen hastalarda prone pozisyonunun solunumsal parametreler üzerine olumlu etkiler sağladığını ortaya koymuştur. Çalışmada, Covid-19 pandemi döneminde yapılan çalışmalar ile benzer bulgular ortaya çıkmıştır. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda çocuk yoğun bakım ünitelerinde solunum sıkıntılı entübe izlenen hastalarda prone pozisyonu uygulamasının güvenle kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of position on the child's comfort level and physiological parameters in the pediatric intensive care unit. Methods: The study was carried out between 04.18.2024 and 04.18.2025 in the Pediatric Intensive Care Unit of Dokuz Eylül University Hospital. It included intubated patients aged between 1 month and 18 years who were placed in prone and supine positions. The study was designed as a descriptive observational research. The comfort levels of the 46 patients included in the study were assessed using a comfort scale, and their physiological parameters were recorded from monitor readings while in both prone and supine positions. The independent variables of the study are the patients' age, weight, gender and position (prone and supine). The dependent variables are the NIRS value, heart rate, respiratory rate, blood pressure, oxygen saturation, body temperature, pain score and comfort scale score. Results: In the prone position compared to the supine position; heart rate (p=0.002), respiratory rate (p=0.002), systolic arterial pressure (p=0.023), diastolic arterial pressure (p=0.021), mean arterial pressure (p=0.001) were lower in the patients. End- tidal carbon dioxide (p=0.026) and oxygen saturation (p=0.001) values were higher. No statistically significant relationship was found between the prone and supine positions and pain score (p=1.00), body temperature (p=0.561), NIRS value (p=0.581) and receiving inotropic drug infusion (p=1.00). Conclusion: All these results have shown that the prone position has positive effects on respiratory parameters in intubated patients in the pediatric intensive care unit. The study revealed similar findings to studies conducted during the covid-19 pandemic. In line with all these results, it has been shown that the prone position can be used safely in intubated patients with respiratory distress in pediatric intensive care units.