Astımlı çocuklarda aktif video temelli yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz programının geliştirilmesi ve anlık yanıtların incelenmesi
Development of an active video-based high-intensity interval exercise program in children with asthma and investigation of immediate responses
- Tez No: 977658
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Astımlı çocukların rehabilitasyonunda yüksek yoğunluklu aralıklı egzersize (YYAE) ilgi gittikçe artmaktadır. Çalışmamızın amacı, astımlı çocuklarda aktif video temelli YYAE (VTYYAE) programı geliştirmek ve konvansiyonel YYAE (KYYAE)'nin anlık yanıtları ile karşılaştırarak incelemektir. Yöntem: Çalışmaya astım tanılı 22'si VTYYAE'ye (yaş=10,79±1,40 yıl, kız/erkek=9/13) ve 18'i KYYAE'ye (yaş=11,44±2,43 yıl, kız/erkek=5/13) olmak üzere 40 çocuk dahil edilmiştir. Randomizasyon sonrası katılımcılar, VTYYAE ya da KYYAE programlarına alınmıştır. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri, Astım Kontrol Testi ile astım kontrolü, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFFA) ile fiziksel aktivite ve Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri ile yaşam kalitesi düzeyleri kaydedilmiştir. Katılımcılara semptomla limitli egzersiz testi uygulanmış, YYAE için hedef iş yükleri hesaplanmıştır. Egzersiz öncesi (EÖ), egzersiz sonrası (ES), toparlanma 1. (T1), toparlanma 5. (T5) ve toparlanma 10. dakika (T10)'da kalp hızı değişkenliği (KHD) ve kalp hızı (KH), sistolik ve diastolik kan basıncı (SKB ve DKB), oksijen satürasyonu (SpO2), nefes darlığı ve yorgunluk seviyeleri ve sağ/sol quadriceps ve gövde doku sıcaklıkları değerlendirilmiştir. Toparlanma cevaplarının ardından görsel analog skala ile egzersiz geribildirimleri alınmıştır. Bulgular: Yaş, cinsiyet, beden kütle indeksi, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi açısından gruplar benzer olup ES'de VTYYAE'nin KHD, KH, yorgunluk yanıtları daha iyi gözlenmiştir (p<0,05). SKB, DKB, SpO2, nefes darlığı, quadriceps doku sıcaklığı ile gövde sıcaklığı her iki grupta benzerlik göstermiştir (p>0,05). Ayrıca VTYYAE'de egzersiz geribildirimleri daha iyi bulunmuştur (p<0,05). Sonuçlar: Geliştirdiğimiz VTYYAE programı, astımlı çocuklarda kullanılabilir, eğlenceli ve zevkli bir alternatiftir. Ayrıca KYYAE'e göre ES anlık cevaplarda KH, KHD, bacak yorgunluğu ve genel yorgunluk açısından avantajlı olabilir. İleride yapılacak çalışmalarda programın uzun vadeli etkileri incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: There is increasing interest for high intensity interval exercise (HIIE) in the rehabilitation of asthmatic children. The aim of our study was to develop an active video-based HIIE (VHIIE) program in asthmatic children and to compare it with the immediate responses of conventional HIAE (CHIIE). Methods: To investigate immediate responses, 40 asthmatic children were included, 22 of whom were VHIIE (age=10.79±1.40 years, girl/boy=9/13) and 18 of whom were CHIIE (age=11.44±2.43 years, girl/boy=5/13). After randomization, participants were assigned to either the VTYYAE or KYYAE programs. Participants's demographic and clinical characteristics, asthma control with the Asthma Control Test, physical activity with the International Physical Activity Questionnaire, and quality of life levels with the Pediatric Quality of Life Inventory were recorded. Participants underwent symptom-limited exercise testing, and target workloads were calculated. Heart rate variability (HRV) and heart rate (HR), systolic and diastolic blood pressure (SBP and DBP), oxygen saturation (SpO2), dyspnea and fatigue levels, and right/left quadriceps and trunk tissue temperatures were evaluated before exercise (BE), after exercise (AE), at recovery 1st (R1), recovery 5th (R5), and recovery 10th (R10). Following recovery responses, exercise feedback was received via visual analog scale. Results: The groups were similar in terms of age, gender, body mass index, physical activity, and quality of life, and better HRV, HR, fatigue responses were observed in VHIIE group in ES (p<0.05). The SBP, DBP, SpO2, dyspnea, quadriceps and trunk temperature were similar in both groups (p>0.05). Besides, exercise feedbacks were better in VHIIE (p<0.05). Conclusion: The VHIIE program we developed is a fun and enjoyable alternative that can be used in asthmatic children. In addition, it may be advantageous in terms of HR, HRV, leg fatigue and general fatigue in ES compared to CHIIE. Long-term effects of the program can be examined in future studies.