The Flora of Gölcük area (Bolu)
Gölcük (Bolu) florası
- Tez No: 97767
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET GÖLCÜK (BOLU) FLORASI İkinci, Nursel Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Adil Güner Mart 2000, 120 sayfa Bu çalışmada 1997-1998 yıllan arasında Gölcük bölgesinin damarlı bitkiler florası araştırılmıştır. Araştırma sonucunda 737 bitki örneği toplanmıştır. Gölcük ile ilgili daha önceki araştırmalar da gözönüne alınarak, bu örneklerin adlandırılması sonucu 78 familyaya ait 271 cins, 438 tür, 102 alttür ve 48 varyete, toplam 451 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 35 tanesi A3 karesi için yeni kayıttır. Toplam 438 türden 140 (9631.8) tanesi Avrupa-Sibirya elementi (%6.1 (27) Euxine provinsine ait), 24 (%5.5) tanesi Akdeniz elementi, 7 (961.6) tanesi lran-Turan elementi, Geriye kalan 266 (96605) türün ise fitocoğrafik bölgesi ya belli değildiryada kozmopolittir. Alanda bulunan endemik taksonlann sayısı 15'dir. Dolayısı ile alanın endemizm oranı %3.4'dur. Toplam 438 türden, 4 tür Pteridophyta, geriye kalan 434 tür ise Spermatophyta bölümüne aittir. 434 Spermatophyta 'dan 4 tanesi Gymnospermae altbölümüne ve 430 tanesi de Angiospermae altbölümüne aittir. 430 Angiospermae 'den ise 355 tanesi Dicotyledones 76 tanesi ise Monocotyledones sınıfindandır.Araştırma alanında, içerdiği tür sayısına göre en büyük 10 familya sırasıyla şunlardır.Asteraceae (43 ; 9.8% ), Poaceae (43 ; 9.8%.). Fabaceae (38 ; 8.6%), Rosaceae (25 ; 5.7%), Lamiaceae (22 ; 5.0%), Brassicaceae (18 ; 4.1%), Caryophyllaceae (17 ; 3.9% ), Apiaceae (17 ; 3.9%), Scrophulariaceae (14 ; 3.2%). and Boraginaceae (13 ; 3.0%). Araştırma alanında, içerdiği tür sayısına göre en büyük 1 0 cins ise sırasıyla şunlardır: Vida (9 ; % 2.0) Trifblium(8 : %1.8), Veronica (7; %1.6 ), Poa (6; %1.4 ). Bromus (6; %1.4 ), Carex (5; %1.1 ), Dianthus (5; %1.1 ). Geranium (5; %1.1 ), Galium (5; %1.1). Viola (5; %1.1). vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE FLORA OF GÖLCÜK AREA (BOLÜ) ikinci, Nursel MSc, Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Adil Güner March 2000. 120 pages This research covers the vascular flora of the Gölcük Area. During 1997- 1998, 737 plant specimens have been collected from the research area. At the end of the evaluation of the identification of the collected specimens and the results of the previous researches, 78 families, 271 genera, 438 species, 102 subspecies and 48 varieties, 451 taxa as a total have been determined. From these 451 taxa, 35 taxa are the new records for the A3 Grid square. The rates of the species belonging to the certain phytogegraphical regions are as follows: the Euro-Siberians 31.8% (140) (the Euxines 6.1% (27)), the Irano- Turanians 1.6% (7), the Mediterraneans 5.5% (24). The rates of cosmopolitan and phytogeographically unknown species are 0.23% (1) and 60.9% (266), respectively. The number of endemic taxa found in the research area is 1 5, so that the endemism ratio is 3.4%. mFrom 438 species, 4 species belong to the Pteridophyta division whereas 434 species belong to the Spermatophyta division. Out of 434 species belonging to the Spermatophyta division, Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 4 and 430 species, respectively. 76 species of Angiospermae belong to Monocotyledones and the rest (355 species) belongs to Dicotyledones. The largest 1 0 families according to their species number in tiie area are as follows: Asteraceae (43 ; 9.8%), Poaceae (43 ; 9.8%), Fabaceae (38 ; 8.6%). Rosaceae (25 ; 5.7%), Lamiaceae (22 ; 5.0%), Brassicaceae (18 ; 4.1%), Caryophyllaceae (17 : 3.9%), Apiaceae (17 ; 3.9), Scrophulariaceae (14 ; 3.2%), and Boraginaceae (13 ; 3.0%). The largest 1 0 genera according to their species number in the area are as follows: Vicia (9 ; 2%), Trifolium(8 ; 1.8%), Veronica (7 ; 1.6 %), Poa (6 : 1.4%), Bromus (6 : 1.4 %)Carex (5 ; 1.1 %), Dianthus (5:1.1 %). Geranium (5:1.1 %), Galium (5 ; 1.1%), Viola (5: 1.1 %). IV