Isparta Gölcük Gölü çevresi florası üzerine araştırmalar
Research on the flora of Isparta Gölcük Lake district
  1. Tez No: 78002
  2. Yazar: HÜSEYİN FAKİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN ELİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Botaniği Programı'nda“İsparta Gölcük Gölü Çevresi Florası Üzerine Araştırmalar ”adı altında, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu floristik araştırma, İsparta'nın 12 km güney batısında bulunan Gölcük Gölü çevresinde yapılmıştır. Araştırma alanın denizden yüksekliği 900-2000 m'ler arasında değişir. P.H. Davis'in kareleme sistemine göre C3 karesine giren çalışma alanımız; floristik açıdan Akdeniz ve Iran-Turan fitocoğrafya bölgelerinin geçiş kuşağında yer alır. Araştırma alanından Temmuz 1997 ve Haziran 1998 tarihleri arasında toplanan yaklaşık 265 bitki örneğinin“Flora of Turkey and the East Agean Islands”adlı esere (P.H. Davis, 1965-1988) göre teşhisleri yapılarak 47 familyaya ait 136 cinse bağlı 227 tür tespit edilmiştir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı: Akdeniz 48 (% 21.1), Iran-Turan 40 (% 17.6), Avrupa-Sibirya 14 (% 6.2) ve Endemik takson 64 (% 28.2) şeklindedir. Araştırma alanında en çok tür ihtiva eden 10 büyük familya ve 10 cins şunlardır: Familyalar: Fabaceae 44 (% 19.4), Caryophyllaceae 32 (% 14.1), Âsteraceae 22 (%9.7), Lamiaceae 18 (%7.9), Brassicaceae 14 (% 6.2), Ranunculaceae 10 (% 4.4), Apiaceae 7 (% 3.1), Papaveraceae 6 (% 2.6), Scrophulariaceae 6 (% 2.6), Rosaceae 5 (% 2.2). Cinsler: Astragalus 13 (%5.7), Silene 8 (% 3.5), Vida 8 (% 3.5), Minuartia 6 (% 2.6), Saponaria 5 (% 2.2), Trifolium 5 (% 2.2), Sideritis 5 (% 2.2), Dianthus 4 (% 1.8), Centaurea 4 (% 1.8), Ranunculus 3 (% 1.3). İncelenen taksonların 5 'i C3 karesi için yeni kayıttır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH ON THE FLORA OF İSPARTA GÖLCÜK LAKE DISTRICT This study was prepared at the University of Istanbul, Faculty of Forestry, Department of Botany as a master thesis under name of“Research on the Flora of İsparta Gölcük Lake District”. Floristic studies have been carried out in the Gölcük Lake area which is located on the south-west and 12 kms away from İsparta having an altitude between 900-2000 meters. The research area which is taken place in the C3 square according to the“square system of P.H. Davis”is located in the transition zones of Mediterranean and Irano-Turanian phytogeographic regions in respect of floristic point of view. About 250 specimens which were collected from the research area between July 1997 and June 1998 have been identified according to the book named“Flora of Turkey and the East Aegean Islands”(P.H. Davis, 1965-1988), and totally 227 species belonging to 136 genera and 47 families were determined. The distribution of the taxa according to phytogeographical regions area: Mediterranean 48 (% 21.1), Irano-Turanian 40 (% 17.6), Euro-Siberian 14 (% 6.2) and Endemic taxa 64 (% 28.2). Ten families and ten genera which consist more species then the others were given below: Families: Fabaceae 44 (% 19.4), Caryophyllaceae 32 (% 14.1), Asteraceae 22 (%9.7), Lamiaceae 18 (%7.9), Brassicaceae 14 (% 6.2), Ranunculaceae 10 (% 4.4), Apiaceae 7 (% 3.1), Papaveraceae 6 (% 2.6), Scrophulariaceae 6 (% 2.6), Rosaceae 5 (% 2.2). Genera: Astragalus 13 (%5.7), Silene 8 (% 3.5), Vicia 8 (% 3.5), Minuartia 6 (% 2.6), Saponaria 5 (% 2.2), Trifolium 5 (% 2.2), Sideritis 5 (% 2.2), Dianthus 4 (% 1.8), Centaurea 4 (% 1.8), Ranunculus 3 (% 1.3). Five of the studied taxa were newly recorded for the square C3. IX