Dursunbey (Balıkesir)-Alaçam serisi-Gölcük Bölge Şefliği orman altı florası üzerine çalışmalar
The investigations on the flora of under forest in Dursunbey (Balıkesir)-Alaçam Sertes-Gölcük district
  1. Tez No: 68995
  2. Yazar: TUNCAY DİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN A. SEKENDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZ DURSUNBEY (BALIKESİR)-ALAÇAM SERİSİ-GÖLCÜK BÖLGE ŞEFLİĞİ ORMAN ALTI FLORASI ÜZERİNE ÇALIŞMALAR Tuncay DİRMENCİ Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Bölümü Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ ) Balıkesir, 1998 Araştırma alanı olarak seçilen Gölcük Bölge Şefliği alanı Dursunbey (Balıkesir) ilçesinin güney, güney-batı'sında yer almaktadır. Araştırma alanı Akdeniz fitocoğrafya bölgesinin içinde yer almakta ve Akdeniz ikliminin etkisi görülmektedir. Araştırma alanımız; genel olarak orman ve bozuk orman vejetasyonu ile kaplıdır. Araştırma bölgesinden toplanan 700 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 64 familya ve 233 cins'e ait 412 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 81'i B2 karesi için yeni kayıttır. 46 takson ise Türkiye için endemiktir. Taksonların fitocoğrafya bölgelerine dağılışı; Akdeniz %24, Avrupa-Sibirya %1 1.9, İran-Turan %4.9, Birden fazla bölgeli ve Bilinmeyen %59.2'dir. Taksonların familyalara dağılışı; Fabaceae %13.6, Asteraceae %12.6, Poaceae %6.1, Brassicaceae %5.3, Lamiaceae %5.3, Caryophyllaceae %5.1, Liliaceae %4.8, Boraginaceae %2.7, Geraniaceae %2.7, Apiaceae %2.7, Scrophulariaceae %2.4, Diğerleri %34'tür. ANAHTAR KELİMELER: Dursunbey / Alaçam / Gölcük / Flora
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTuncay DİRMENCİ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (M.Sc. Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ ) Balıkesir-Turkey, 1998 Gölcük Forestry Management Center area, which is choosed for study, is found in the south, south-west of Dursunbey. The research area is in the Mediterranean floristic region and is under the effect of Mediterranean climate. Generally forestry and damaged forest vegetation cover the area. During our research, 700 plant specimens have been collected and 412 taxa which are belong to 64 families and 233 genera have been determined from the study area. 81 of these taxa are new record for the B2 square. 46 taxa are endemic to Turkey. The distribution of the taxa with respect to phytogeographic regions; Mediterranean % 24, Europae-Siberian %11.9, Irano-Turanien %4.9, in more than one regions and unknown are %59.2. The distribution of taxa to families; Fabaceae %13.6, Asteraceae %12.6, Poaceae %6.1, Brassicaceae %5.3, Lamiaceae %5.3, Caryophyllaceae %5.1, Liliaceae %4.8, Boraginaceae %2.7, Geraniaceae %2.7, Apiaceae %2.7, Srophulariaceae %2.4, and the others are %34. KEY WORDS: Dursunbey / Alaçam / Gölcük / Flora iii