Çivril koşullarında yetiştirilen şeftalide farklı ürün yükü uygulamasının verim ve meyve kalitesine etkileri
Effects of different product load applications on yield and fruit quality in peaches grown in çivril conditions
- Tez No: 977697
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 2023- 2024 yılları arasında, Denizli İli Çivril İlçesinde Garnem anacına aşılı Red Haven şeftali çeşidinde farklı derecedeki ürün yükü uygulamalarının verim ve meyve kalite özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Şeftalinin büyümesi ve gelişimi sırasında tam çiçeklenmeden yaklaşık 40 gün sonra, gövde kesit alanına farklı meyve yükü uygulamaları ile bitki materyalleri dört uygulamaya ayrılmıştır. Uygulamalar sonucunda; meyve büyümesi ve gelişimi sırasında ağaçtaki meyve yükü azaldıkça meyvenin boyutunun, ağırlığının, renk kalitesinin artarken, suda çözünen kuru madde içeriğinin (SÇKM), meyve eti sertliğinin ve toplam asit içeriğinin kısmen değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Meyvelerin seyreltilmediği kontrol uygulamasıyla karşılaştırıldığında meyve ağırlıkları 3 meyve/cm² de yaklaşık % 91, 5 meyve/cm² de % 62, 7 meyve/cm² de ise % 37 artış gösterirken; dekardan alınan verim miktarlarında sırasıyla 3 meyve/cm² de % 37 ve 5 meyve/cm² de % 27 azalma olurken, 7 meyve/cm² de % 17 artış tespit edilmiştir. Sonuç olarak GKA (Gövde Kesit Alanı) farklı ürün yükü uygulamalarında meyve yükünün azalmasıyla meyve olgunlaşmasının ilerlediği, bazı uygulamalarda verim miktarlarında azalma olsa da meyve ağırlığının, meyve kalitesinin ve aromasının ürün yükünün azalmasına paralel olarak artış göstererek büyük ölçüde iyileştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carriedout between 2023-2024 in Çivril District of denizli Province to determine the yield and fruit quality characteristics of different product cost applications in Red Haven peach variety grafted on Garnem rootstock. During the growth and development of peach, approximately 40 days after full bloom, plant materials were divided into four applications with different fruit load applications to the trunk cross-section area. As a result of the applications; It was observed that as the fruit load on the tree decreased during fruit growth and develpopment, the size, weight and color quality of the fruit increased, while the water-soluble solids content (WSC), fruit flesh firmness and total acid content partially changed. Compared to the control application where fruits were not thinned, fruit weights increased by approximately % 91 at 3 friut/cm², % 62 at 5 fruits/cm²; while yields per decare decreased by % 37 at 3 fruits/cm² and % 27 at 5 fruits/cm², and increased by % 17 at 7 fruits/cm² respectively. As a resul, it was observed that fruit ripeningprogressed with the decrease in fruit load in BCA different product load applications, and although a decrease in yield was observed, fruit weight, fruit quality and aroma improved greatly by increasing in parallel with the decrease in product load.