Qualitative interpretation of an interwell tracer test in a high-temperature geothermal reservoir
Yüksek sıcaklıklı bir jeotermal rezervuarda kuyulararası izleyici testinin nitel yorumlanması
  1. Tez No: 977758
  2. Yazar: EGEMEN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Denizli ilinde yer alan Menderes Jeotermal Sahası'nı besleyen rezervuarın hidrolik yapısını tanımlamak amacıyla tasarlanmış çok kuyulu, çoklu izleyici deneyinin ayrıntılı bir nitel yorumunu sunmaktadır. Bu çalışma, karmaşık ve fay kontrollü bir rezervuardaki akışkan akışı üzerindeki yapısal kontrolleri belirlemek için üç enjeksiyon kuyusundan gelen izleyici geri dönüşlerinin doğrudan yorumlanmasına odaklanmaktadır. Elde edilen sonuçlar, Menderes rezervuarının homojen bir bütün olmadığını, bunun yerine en az üç belirgin hidrolik alana (Kuzeybatı, Merkez ve Güneydoğu Alanı) ayrılmış bölmeli bir yapıya sahip olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu alanlar arasındaki hidrolik bağlantı, daha önce karakterize edilmemiş iki ana D-B (Doğu-Batı) yönelimli fay sistemi tarafından yönetilmektedir. Yorumlama sonucunda, önemli bir iç hidrolik bariyer görevi gören bir“Merkez Fay”ve en kuzeydeki üretim alanını izole eden bir“Kuzey Sınır Fayı”tespit edilmiştir. Merkez alan içerisindeki izleyici verileri, sırasıyla bir fay hasar zonu kanalı ve ana bir eşlenik çatlaklı ortam olarak yorumlanan, hem D-B hem de K-G (Kuzey- Güney) yönelimli yüksek geçirgenlikli tercihli akış yolları ortaya koymuştur. Bununla birlikte, geri dönüş eğrilerinin uzun bir süre boyunca yavaşça sönümlenmesi, fracture-matrix etkileşiminin sistem genelinde baskın bir taşınım süreci olduğunu göstermektedir. Söz konusu değerlendirmede, Menderes rezervuarının sürdürülebilir yönetimi için doğrudan sonuçlara ulaşılmaktadır. Hem hidrolik engellerin hem de yüksek hızlı kısa devrelerin belirli konumlarını tanımlayan bir çerçevede, erken termal soğuma riskini azaltırken uzun vadeli basınç desteğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla enjeksiyon stratejilerini optimize etmek için temel bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a detailed qualitative interpretation of a multi-well, multi-tracer test designed to delineate the hydraulic architecture of the reservoir supplying a commercial geothermal power plant in the Menderes Field, located in the Denizli province, Western Turkey. Using naphthalene disulfonate (NDS) isomers, this study interprets tracer returns from three injection wells to map structural controls in the fault-controlled reservoir. The analysis provides substantial evidence that the reservoir is compartmentalized into at least three distinct hydraulic domains: Northwestern, Central, and Southeastern Domain. This compartmentalization is governed by two major, previously uncharacterized E-W trending fault systems. The function of a“Central Fault”as a significant internal hydraulic barrier was confirmed by contrasting the rapid tracer response on one side of the structure against the near-total lack of communication on the other. A“Northern Boundary Fault”isolating the northernmost production area was also identified. Within the central domain, the tracer data exposed high-permeability preferential flow paths (“superhighways”) with both E-W and N-S orientations, interpreted as a fault damage zone conduit and a major conjugate fracture. Furthermore, prolonged, receding tails observed on several return curves indicate that fracture-matrix interaction is a dominant transport process throughout the system. This study culminates in a new conceptual understanding of the Menderes reservoir that has direct implications for its sustainable management. By identifying the specific locations of both hydraulic barriers and high-velocity short-circuits, this hydrogeological framework provides essential basis for optimizing injection strategies to maximize long-term pressure support while mitigating the immediate risk of premature thermal breakthrough.