Kişilik inançları, sosyal duygusal yalnızlık ve sosyal medya kullanım amaçları arasındaki ilişki
The relationship between personality beliefs, social emotional loneliness and social media use purposes
  1. Tez No: 977765
  2. Yazar: FEYZA KÜBRA ÖZALPER ZİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı kişilik inançları, sosyal ve duygusal yalnızlık ile sosyal medya kullanım amaçları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma, Türkiye'de yaşayan 18 yaş üzeri 403 katılımcı ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Kişilik İnançları Ölçeği, Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği ile Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler SPSS 27.0 (IBM Corp., 2020) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular bazı kişilik inançları ile belirli sosyal medya kullanım amaçları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Çekingen, bağımlı, paranoid, antisosyal kişilik inançları, insanları daha iyi tanıma amaçlı kullanımla; narsistik kişilik inançları, kişisel sunum ve bilgi paylaşımı amaçlı kullanımla; şizoid kişilik inançları bilgiye erişmek amaçlı kullanımla ilişkili bulunmuştur. Pasif-agresif ve obsesif kompulsif kişilik inançlarının eğlence ve rahatlama amaçlı kullanımla anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sosyal ve duygusal yalnızlık boyutları açısından romantik ve sosyal yalnızlığın bazı sosyal medya kullanım amaçlarıyla ilişkili olduğu ancak ailevi yalnızlık ile anlamlı bir ilişki saptanmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, kişilik inançları ve yalnızlık türlerinin sosyal medya kullanım amaçlarıyla ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between personality beliefs, social and emotional loneliness and social media usage purposes. The research was conducted with 403 participants aged 18 and over living in Turkey. The Personality Beliefs Questionnaire, Social and Emotional Loneliness Scale, and Social Media Usage Purposes Scale were used as data collection tools. The research data were analyzed using SPSS 27.0 (IBM Corp., 2020). The findings revealed significant relationships between certain personality beliefs and specific social media usage purposes. Avoidant, dependent, paranoid, and antisocial personality beliefs were associated with usage aimed at getting to know people better; narcissistic personality beliefs were linked to usage for self-presentation and information sharing; and schizoid personality beliefs were related to usage for accessing information. Passive-aggressive and obsessive-compulsive personality beliefs were found to be significantly associated with usage for entertainment and relaxation. In terms of social and emotional loneliness dimensions, romantic and social loneliness were related to some social media usage purposes, whereas no significant relationship was found with familial loneliness. These results suggest that personality beliefs and types of loneliness may be associated with social media usage purposes.