Tokat-Almus yöresi doğu kayını meşcereleri için ağaç hacim denklemlerinin geliştirilmesi
Development of tree volume equations for oriental beech stands in Tokat-Almus region
- Tez No: 977798
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ağaç hacim denklemleri, ekosistem tabanlı fonksiyonel amenajman planlarının en önemli altlığı olan büyüme ve hasılat modellerinin temel bileşenlerinden biridir. Bu çalışmada, Tokat-Almus Yöresi doğal Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) meşcereleri için yöresel ağaç gövde hacim denklemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla, doğal doğu kayını meşcerelerinden türün büyüme ve gelişme özelliklerini temsil eden 98 adet örnek ağaç seçilmiş ve bu ağaçlar üzerinde ağaç gövde hacim denklemlerini geliştirmek için gerekli ölçümler yapılmıştır. Çalışmada literatürde sık kullanılan 16 hacim denklemi seçilmiş, modellerin tahmin performansları MAE (ortalama mutlak hata), RMSE (hata kareler ortalamasının karekökü), ME (ortalama hata), AIC (Akaike bilgi kriteri) ve Uyum indeksi (FI) gibi beş farklı ölçüt değeri yardımı ile çapraz doğrulama yöntemi ile karşılaştırılmış ve yöreye en uygun ağaç gövde hacim denklemi belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda, Tokat-Almus yöresi doğal doğu kayını meşcereleri için en uygun ağaç hacim denkleminin Model 6 olduğu; bu modeli sırasıyla Model 8, Model 5 ve Model 7'nin izlediği görülmüştür. Çalışmada en başarısız sonuçlar ise Model 9 ile elde edilmiştir. Sonuç olarak Model 6 ile ilgili yörede ağaç göğüs çapı ve boy değişkenleri yardımı ile başarılı ağaç gövde hacim tahminleri yapılabileceği görülmüştür. Yine bu model yardımı ile yörede yapılacak orman amenajman planları ve karbon stok hesaplamaları için daha güvenilir ağaç hacim bilgilerinin sağlanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Tree volume equations are one of the most important components of growth and yield models, which are the basis of ecosystem-based functional management plans. In this study, local outside-bark stem volume equations were developed for natural Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky) stands in the Tokat-Almus region. For this purpose, 98 sample trees representing the growth and development characteristics of the species were selected from natural oriental beech stands, and the necessary measurements were made on these trees to develop the tree volume equations. For this purpose, well-known 16 different volume equations used in the literature were selected. The predictive performances of the models were compared using five different criterion values: MAE (mean absolute error), RMSE (root mean square error), ME (mean error), AIC (Akaike information criterion), and the Fit Index (FI) using the cross-validation method. The most suitable tree stem volume equation for the region was determined. Statistical evaluations revealed that Model 6 was the most accurate tree volume equation for natural oriental beech stands in the Tokat-Almus region, followed by Models 8, 5, and 7. Model 9 provided the least successful results. Consequently, Model 6 was found to be capable of producing successful tree volume estimates in the region using tree diameter at breast height and total tree height. Furthermore, this model will provide more reliable tree volume prediction information for forest management plans and carbon stock calculations in the region.