Toplu çalmanın bireylerin viyolonsel eğitimi ve sosyal gelişimine katkılarına ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşleri (viyolonsel toplulukları örneği)
Student and teacher opinions on the contribution of ensemble playing to the cello education and social development of individuals (example of cello ensembles)
- Tez No: 977799
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özengen ve mesleki müzik eğitimi alan öğrencilerin ders dışı yaptıkları toplu çalgı çalışmalarının bireysel çalgı derslerine olan katkısını saptamaya yönelik betimsel bir durum çalışmasıdır. Bu çalışmada, keşfedici korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ders dışı çalgı topluluklarında viyolonsel (çello) çalan lisans ve lisansüstü öğrencileri, bu topluluklarda görev alan öğretim elemanları, bu topluluklarda çalan özengen çalgı eğitimi alan kişiler oluşturmaktadır. Katılımcılara Google Forms aracılığı ile araştırma soruları sorulmuştur. Sorular katılımcıların toplu çalgı çalışmasının bireysel çalgı derslerine olan etkisini ölçmeye yöneliktir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, toplu çalgı çalışmalarına katılan öğrencilerin, bireysel çalgı derslerinde kendilerini teknik ve motivasyonel açıdan daha iyi hissettikleri ve pozitif anlamda büyük fark hissettikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca, toplu çalgı ortamında edinilen dinleme ve uyum becerilerinin bireysel çalgı performansına doğrudan yansıdığı görülmüştür. Topluluklarda görev alan öğretmenler de bu toplulukların, öğrencilerin bireysel çalgılarında teknik gelişimlerini pekiştirdiği ve sosyal becerilerine katkı sağladığını ifade etmiştir. Çalışma bulguları, özellikle ritmik doğruluk, entonasyon ve özgüven gelişimi gibi alanlarda topluluk deneyiminin belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Çello topluluğunda çalma deneyimini“gurur, birlik, güven, huzur, keyif ve mutluluk”gibi metaforlarla ifade ettikleri; toplulukta çalmanın öğrenciler için güçlü bir aidiyet, mutluluk ve motivasyon kaynağı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar ışığında diğer enstrümanlar için de bireysel derslerde teknik ve motivasyonel artış için toplu çalgı çalışmalarının oluşturulması, sadece müzikal katkı değil sosyal olarak da katkı sağlaması bakımından toplu çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive case study aimed at determining the contribution of extracurricular ensemble activities to individual instrument lessons for students receiving amateur and professional music education. This study employed an exploratory correlational research design. The study population consisted of undergraduate and graduate students who play cello in extracurricular instrument ensembles, faculty members working in these ensembles, and individuals receiving ad hoc instrument training in these ensembles. Participants were asked research questions via Google Forms. The questions were designed to measure the impact of ensemble musical practice on individual instrument lessons. The results revealed that students participating in ensemble musical practice felt significantly better technically and motivationally during individual instrument lessons and experienced a significant positive difference. Furthermore, the listening and harmony skills acquired in the ensemble musical environment were directly reflected in individual instrument performance. Teachers working in the ensembles also stated that these ensembles reinforced students' technical development on their individual instruments and contributed to their social skills. The study findings demonstrate the decisive role of ensemble experience, particularly in areas such as rhythmic accuracy, intonation, and self-confidence development. They described the experience of playing in a cello ensemble with metaphors such as“pride, unity, confidence, peace, joy, and happiness,”and concluded that playing in an ensemble is a powerful source of belonging, happiness, and motivation for students. In light of these findings, ensemble instrumental studies are recommended for individual lessons on other instruments to enhance technique and motivation, and ensemble studies are recommended for not only musical but also social benefits.