Portrayal of the villainess: Color representation as a narrativity agent in villainess character design
Kötü kadın karakter tasviri: Rengin anlatı elemanı olarak karakter tasarımındaki temsili
- Tez No: 977816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM CEM BÖLÜKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kötü kadın karakter görsel inşasında rengin anlatısal bir öge olarak nasıl bir işlev gördüğünü inceliyor. Geleneksel ve çağdaş kötü kadın karakter temsillerini karşılaştırmalı göstergebilimsel analiz yoluyla, kullanılan renk paletlerinin karakter kimliğine, ideolojik çerçeveye ve anlatı içindeki konumlanışa nasıl katkı sunduğunu inceliyor. Bu çözümlemeler Evil Queen, Maleficent ve Ursula gibi klasik karakterler ile Nui Harime, Emma Frost ve Ericka Van Helsing gibi daha çağdaş örnekler üzerinden yapılmıştır. Yöntem olarak Roland Barthes'in göstergebilimsel yaklaşımı benimsenmiş; karakter tasarımına özgü unsurlara odaklanılmıştır. Bu değerlendirmenin sonucundaki bulgular ise: Geleneksel kötü kadınların ağırlıklı olarak genel kabul gömüş bir karakter şemasında inşa edildiği, gücü belirten sembolik ve gösterişli yerlerle ilişkilendirildiği, genellikle grotesk yandaşlarla resmedildiği ve şeytani görseller sergilendiği belirlenmiştir. Çağdaş karakter temsillerinde, renk paletleriyle beraber atanan sembollerde de bulunan değişimler gözlenmiştir. Çağdaş kötü kadın karakterlerin altüst edici ve ironik estetik kurgusu, renk şemaları aracılığıyla geleneksel ahlak anlayışını sorgular. Bu değişim kötü kadın karakterlerin anlatı içindeki rolünün yok edilmesi gereken tehdit olmaktan çıkıp, izleyiciye eleştirel bir perspektif sunan, ideolojik inançlar temelinde kurgulanan bir figüre dönüştüğüne işaret etmektedir. Kötü kadın karakter tiplemesi, renk paleti aracılığıyla streotipik düzlemden uzaklaşarak anlatısal olarak fonksiyonel bir elemana dönüşmüştür. Sonuç olarak renk paletleri sadece estetik bir tercih değil, aynı zamanda kötü kadın karakter tipolojisinin dönüşümünde anlatısal ve eleştirel bir araç olarak konumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how color functions as a narrative element in the visual characterization of the villainess and conducts a comparative semiotic analysis of traditional and non-traditional portrayals of villainesses. It focuses on how the color palettes shape character identity, ideological context, and narrative positioning. These analyses were conducted on classic characters, such as the Evil Queen, Maleficent, and Ursula, as well as non-traditional examples, including Nui Harime, Emma Frost, and Ericka Van Helsing. Roland Barthes' semiotic approach was adopted as a method, highlighting aspects unique to character design. The results of this evaluation are as follows: it was determined that traditional villainesses were generally constructed in a canonized character scheme, associated with symbolic and ostentatious places that indicate power. They were generally illustrated with grotesque companions and also displayed demonic visuals. In non-traditional character representations, changes in the assigned symbols were observed along with the color palettes. The subversive and ironic aesthetic structure of non-traditional villainesses questions traditional morality through color schemes. This change indicates that the role of villainesses in the narrative has evolved from being a threat that needs to be destroyed to figures constructed on ideological beliefs that offer a critical perspective to the audience. The villainess character type has moved beyond the stereotypical plane through the use of color palette and has become a narratively functional element. As a result, color palettes are positioned not only as an aesthetic choice but also as a narrative and critical tool in the transformation of the villainess character typology.