Pension funds vs. mutual funds: Analyzing the influence of early withdrawal penalties on financial outcomes
Emeklilik fonları ve yatırım fonları: Erken çekim cezalarının finansal sonuçlar üzerindeki etkisinin analizi
- Tez No: 977815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL CANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, emeklilik fonları ile yatırım fonlarının farklı özellikleri inceleniyor, özellikle erken çekim yaptırımlarının finansal sonuçları üzerindeki etkileri analiz ediliyor. Emeklilik fonları ve yatırım fonları, uzun vadeli finansal planlama ve servet birikimi için yaygın olarak kullanılan önemli yatırım araçlarıdır. Her ikisi de finansal güvenliğe ulaşmada kritik roller üstlenirken, emeklilik fonlarında erken çekim cezalarının uygulanması, yatırımcı davranışı, likidite yönetimi ve genel finansal performans için benzersiz hususlar ortaya koyar. Emeklilik yatırım fonlarından kısa sürede çekilen tutarların cezalandırılması (örneğin, ek vergi yükümlülükleri) gibi nedenlerle, bu tür fonların daha uzun vadeli yatırım araçları olarak benimsenmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmadaki amaç yatırım fonlarını emeklilik fonlarıyla karşılaştırmak ve emeklilik fonlarının daha düşük likidite ihtiyaçları nedeniyle uzun vadede daha iyi getiri ve daha düşük oynaklığa sahip olup olmadığını incelemektir. Hisse senedi ve karma varlık stratejilerini benimseyen yatırım fonları ve emeklilik fonları, her stratejiye göre karşılaştırılmıştır. Çalışmada, Sharpe oranı, Tracking hata, Treynor oranı, Sortino oranı, Jensen'in alfası gibi metriklere ek olarak; Piyasa zamanlama yeteneğini ölçmek için ortalama test, varyans testi, panel regresyon analizi ve Treynor-Mazuy modeli kullanıldı. Çalışma Türkiye ile sınırlı değil, aynı zamanda Türkiye ile benzer fon piyasası boyutlarına sahip Şili, Meksika, Tayland, Malezya ve Pakistan gibi gelişmekte olan ülkeleri de kapsıyor. Bu araştırma, erken çekilme cezalarının finansal sonuçları şekillendirmedeki rolünün kapsamlı bir analizini sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Elde edilen içgörüler, politika yapıcıları, finansal danışmanları ve yatırımcıları, likidite kısıtlamalarının getirdiği zorlukları ele alırken uzun vadeli finansal hedeflere ulaşmak için yatırım kararlarını optimize etmede desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research explores the differential characteristics of pension funds and mutual funds, particularly analyzing the effects of early withdrawal sanctions on their financial results. Pension funds and mutual funds are prominent investment vehicles commonly employed for long-term financial planning and wealth accumulation. While both serve critical roles in achieving financial security, the imposition of early withdrawal penalties in pension funds introduces unique considerations for investor behavior, liquidity management, and overall financial performance. This study aims to compare mutual funds with pension funds and to examine whether pension funds have better returns and lower volatility in the long term due to their lower liquidity needs. Mutual funds and pension funds adopting equity and mixed assets strategies were compared on the basis of each strategy. In the study, in addition to metrics such as Sharpe Ratio, Tracking error, Treynor ratio, Sortino ratio, Jensen's alpha; mean comparison test, variance equality test, panel regression analysis and Treynor-Mazuy model were used to measure market timing ability. The study is not limited to Turkey, but also includes developing countries such as Chile, Mexico, Thailand, Malaysia and Pakistan, which have similar fund market sizes to Turkey. This research contributes to the existing literature by offering a comprehensive analysis of the role early withdrawal penalties play in shaping financial outcomes. The insights derived aim to support policymakers, financial advisors, and investors in optimizing investment decisions to achieve long-term financial objectives while addressing the challenges posed by liquidity constraints.