Limanlarda kullanılan terminal işletme sistemlerinin seçiminde, çok kriterli karar verme yönteminin kullanılması
The use of multi criteria decision making method in selection of terminal operating systems in ports
  1. Tez No: 977840
  2. Yazar: METEHAN ERKAYIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmanın amacı; limanlar ve terminallerin, işletme koşullarına en uygun Terminal İşletme Sisteminin (TİS) seçimi için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinin etkinliğini, örnek bir uygulama üzerinden ortaya koymaktır. Çalışmada liman işletmelerinin, Terminal İşletme Sistemi (TİS-TOS) seçimine ilişkin karar değişkenlerini belirsizlik altında değerlendirmesi amacıyla, Aralık Tip 2 Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (IT2F AHP) yöntemi uyarlanmaktadır. Ayrıntılı literatür taraması ve odak grup çalışması sonucunda teknik‐işlevsel performans, operasyonel uyum, ekonomik fizibilite, sürdürülebilirlik ve teknik altyapı boyutlarını kapsayan değerlendirme kriterleri tanımlanmıştır. Karar kriterleri, IT2F bulanık dil değişkenleri kullanılarak ikili karşılaştırma matrisleri biçiminde modellenmiş; tutarlılık denetimleri, bulanık ağırlıklandırma ve çözümleme adımları çalışmada ayrıntılı şekilde raporlanmıştır. Yapılan örnek uygulama sonucunda TİS seçiminde operasyonel verimliliği hedefleyen kriterlerin en yüksek önceliğe sahip olduğu görülmüş ve kriterlerin ağırlıklarına istinaden en uygun TİS yazılımı belirlenmiştir. Çalışmada, limanlar bağlamında IT2F AHP'nin TİS seçimine yönelik, ilk bütüncül uygulama modeli sunulmakta; literatürde dağınık biçimde yer alan kriterler hiyerarşik bir yapıda bütünleştirilmektedir. Bu doğrultuda, liman yöneticilerinin TİS seçimlerinde inisiyatife dayalı yaklaşımlar yerine akademik, sistematik ve teknik bir değerlendirme sürecini benimseyerek doğru ve sürdürülebilir seçimler yapmaları hedeflenmektedir. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren liman işletmelerinin dijitalizasyonuna odaklı çalışma, bu alandaki literatür boşluğunu doldurarak özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effectiveness of Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods in selecting the most suitable Terminal Operating System (TOS) for the operating conditions of ports and terminals, through a sample application. In this study, the Interval Type-2 Fuzzy Analytic Hierarchy Process (IT2F AHP) method is adapted to evaluate the decision variables for Terminal Operating System (TOS) selection in port managements under uncertainty. As a result of a detailed literature review and brain storm study, evaluating criteria covering the dimensions of technical-functional performance, operational compatibility, economic feasibility, sustainability and technical infrastructure have been defined. The decision criteria were modelled in form of pairwise comparison matrices using IT2F fuzzy linguistic variables; consistency checks, fuzzy weighting and defuzzification steps are reported in detail in the study. The study of the sample application showed that criteria targeting operational efficiency have the highest priority in TOS selection and the most suitable TOS software was determined based on the weights of these criterias. The study presents the first holistic application model of IT2F AHP for TOS selection in the context of ports, integrating the criteria, which are scattered in the literature, into a hierarchical structure. Accordingly, it is aimed that port managers adopt an academic, systematic and technical evaluation process instead of initiative-based approaches in their TOS selections to make accurate and sustainable choices. This study, focusing on the digitalization of port enterprises operating in the logistic sector, offers an orginal contribution by filling a gap in the literature in this area of expertise.