Eroin kullanım bozukluğu olan hastalarda metamfetamin kullanımı ile ilişkili özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of characteristics associated with methamphetamine use in patients with heroin use disorder
  1. Tez No: 889342
  2. Yazar: ZEKİ VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZGİ ALNIAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Günümüzde eroin kullanım bozukluğu olan hastalarda metamfetamin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Eroin kullanım bozukluğu olup; metamfetamin kullanımı olan ve olmayan iki hasta grubu arasında, bağımlılık şiddeti, psikotik belirtiler, intihar, aşerme gibi klinik özellikler açısından farklılıkları değerlendirmek; eroin ile birlikte metamfetamin kullanan hastaların metamfetamin kullanım nedenlerini ortaya koymak; ek olarak iki grup hastanın 3 aylık klinik izleminin yapılması ve tedavi uyumu ve diğer klinik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Arındırma Merkezi (AMATEM)'inde yatan, DSM-5 tanı ölçütlerine göre Eroin Kullanım Bozukluğu tanısı almış toplam 166 hastayı kapsamaktadır. Araştırma grubu, (i) sadece eroin kullanım bozukluğuna sahip olan kişiler ile (E) (ii) eroin kullanım bozukluğuna ek olarak metamfetamin kullanımı olan kişiler (E+M) olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Katılımcılar, araştırmacı tarafından yapılan sözel ve yazılı bilgilendirmeler sonrası yazılı onam vermiş, sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu ile değerlendirilmiştir. Bağımlılık Profil İndeksi- Klinik Formu (BAPİ-K), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanılarak klinik değerlendirmeler yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistikler (ortalama, oran, standart sapma) ve Kolmogorov-Smirnov, Ki-kare, Mann-Whitney U testleri ile veriler değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastalarda metamfetamin kullanımını yordayan nedenleri değerlendirmek için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. İki grup arasında 3 ay süreyle yapılan izlem sonuçları ve tedavi uyumları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The use of methamphetamine among patients with heroin use disorder is on the rise. This research aimed to assess the severity of addiction, psychotic symptoms, suicidality, craving, and other clinical characteristics of two groups of patients with heroin use disorder: those who use methamphetamine and those who do not. The study also aimed to identify the reasons why patients use heroin in combination with methamphetamine. In addition, the research planned to conduct a 3- month clinical follow-up of both groups of patients to compare treatment compliance and other clinical outcomes. Method: This study includes a total of 166 patients who were diagnosed with Heroin Use Disorder according to DSM-5 diagnostic criteria and were admitted to the Adult Detoxification Center (AMATEM) at Sağlık Bilimleri University Istanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The study group was divided into two subgroups: (i) individuals with only heroin use disorder (E) and (ii) individuals with heroin use disorder along with methamphetamine use (E+M). After verbal and written explanations provided by the researcher, participants gave written consent and were assessed using a sociodemographic and clinical characteristics data form. Clinical evaluations were conducted using the Addiction Profile Index-Clinical Form (BAPI- K), the Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), and the Suicide Probability Scale (SPS). Statistical analyses were performed using the SPSS program, and data were evaluated through descriptive statistics (mean, ratio, standard deviation) as well as Kolmogorov-Smirnov, Chi-square, and Mann-Whitney U tests. Logistic regression analysis was conducted to assess the factors predicting methamphetamine use among the patients. Follow-up results and treatment compliance over a 3-month period were compared between the two groups.