Uçak bakım süreçlerinde SCADA ile kestirimci bakım analizi
Predictive maintenance analysis with SCADA in aircraft maintenance processes
  1. Tez No: 977887
  2. Yazar: UFUK HİMMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, uçak bakım süreçlerinde SCADA sistemleri ile kestirimci bakım yöntemlerinin entegrasyonu detaylı şekilde incelenmiştir. Havacılık sektöründe değişen koşullar ve uçuş güvenliği gereklilikleri, bakım faaliyetlerinin daha verimli şekilde yönetilmesini zorunlu kılmakta ve geleneksel bakım yaklaşımları yerine arıza oluşmadan önce tespit ve müdahale imkânı sunan kestirimci bakım yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Tez kapsamında öncelikle uçak bakım süreçlerine dair yapısal yaklaşımlar açıklanmış; sonra SCADA sistemlerinin yapısı ve havacılıktaki uygulama alanları incelenmiştir. Uçak sistemlerinden toplanan gerçek zamanlı verilerin SCADA ile yapay zekâ ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak analiz edildiği bir model önerilmiştir. Bu modelle bakım kararlarının otomatikleştirilebildiği, insan hatasının azaltılabildiği ve bakım maliyetlerinin optimize edilebildiği ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca kestirimci bakım tekniklerinden çeşitli yöntemler detaylandırılmış; bu yöntemlerin SCADA sistemleriyle nasıl entegre edilebileceği açıklanmıştır. Yapay zekâ tabanlı karar destek sistemlerinin uçuşa elverişlilik süreçlerine katkısı teorik çerçevede modellenmiş, uluslararası otoritelerce belirlenen bakım regülasyonlarıyla uyumlu öneriler geliştirilmiştir. Bu tez, havacılık bakım süreçlerinde kestirimci yaklaşımları bütüncül olarak ele alarak, bakım yönetimi adına akademik bir katkı sağlamayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the integration of SCADA systems with predictive maintenance methods in aircraft maintenance processes has been examined in detail. Changing conditions in the aviation sector and the requirements of flight safety necessitate more efficient management of maintenance activities, and predictive maintenance methods, which offer the opportunity for detection and intervention before a failure occurs, come to the forefront instead of traditional maintenance approaches. Within the scope of the thesis, structural approaches to aircraft maintenance processes are first explained; then, the structure of SCADA systems and their application areas in aviation are examined. A model is proposed in which real-time data collected from aircraft systems is analyzed using SCADA systems along with artificial intelligence and machine learning algorithms. It has been demonstrated that with this model, maintenance decisions can be automated, human error can be reduced, and maintenance costs can be optimized. The study also details various predictive maintenance techniques and explains how these methods can be integrated with SCADA systems. The contribution of artificial intelligence-based decision support systems to airworthiness processes is modeled within a theoretical framework, and recommendations aligned with maintenance regulations set by international authorities have been developed. This thesis aims to provide an academic contribution to maintenance management by holistically addressing predictive approaches in aviation maintenance processes