Türk dış politikasının yeniden şekillenmesinde büyük veri, yapay zeka ve insansız hava araçlarının rolü
The role of big data, artificial intelligence and unmanned aerial vehicles in reshaping Turkish foreign policy
  1. Tez No: 977912
  2. Yazar: ALİAKBAR GOCHİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL SAMET ÇELİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılda devletlerin dış politika yapım süreçleri, yalnızca diplomatik ve askerî unsurlarla değil, aynı zamanda veri temelli karar destek sistemleri, algoritmalarla şekillenen analiz mekanizmaları ve gelişmiş savunma teknolojileriyle yeniden tanımlanmaktadır. Türkiye, son yıllarda dijital kapasitesini artırma yönünde attığı stratejik adımlar sayesinde, dış politikasında daha esnek, hızlı ve etkili tepkiler verebilen bir aktör haline gelmiştir. Bu tez, dijitalleşmenin uluslararası ilişkiler üzerindeki etkilerini analiz ederek, Türk dış politikasının dönüşüm sürecinde büyük veri, yapay zeka ve insansız hava araçlarının oynadığı rolü kapsamlı bir biçimde incelemektedir. Bu bağlamda çalışma, büyük verinin dış politika karar alma süreçlerindeki yerini, yapay zekâ uygulamaları ile stratejik öngörü oluşturulmasını ve insansız hava araçlarının özellikle askeri diplomasi bağlamındaki kullanım biçimlerini Türkiye özelinde değerlendirmektir. Söz konusu teknolojilerin sadece operasyonel düzeyde değil, aynı zamanda uluslararası itibarı artırıcı, caydırıcılığı güçlendirici ve çok boyutlu diplomatik ilişkiler kurucu nitelikleri üzerinde durulmaktadır. Türkiye'nin Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ gibi kriz alanlarında insansız hava aracı teknolojisini etkin biçimde kullanması, bu teknolojilerin dış politikanın bir aracı haline geldiğini açıkça göstermektedir. Bu çalışma, geleneksel dış politika analizlerine yenilikçi bir bakış açısı getirerek, teknoloji-merkezli bir dış politika anlayışının nasıl inşa edildiğini göstermeyi hedeflemektedir. Çalışmada ulusal ve uluslararası literatür taramasının yanı sıra, savunma sanayi raporları, resmi belgeler ve güncel medya analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin dijital teknolojileri dış politikasına entegre ederek sadece bölgesel bir güç değil, aynı zamanda küresel düzeyde teknoloji temelli yeni bir dış politika paradigması geliştirme yolunda ilerlediğini göstermektedir. Çalışmanın dış politikanın teknolojik altyapıya dayalı gelişimini anlamak isteyen araştırmacılar için önemli bir kaynak oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the foreign policy-making processes of states are being redefined not only by diplomatic and military elements, but also by data-driven decision support systems, algorithm-focused analysis mechanisms, and advanced defence technologies. Thanks to the strategic steps it has taken in recent years to increase its digital capacity, Türkiye has become a more flexible, agile and effective actor in its foreign policy. This thesis analyses the effects of digitalization on international relations and comprehensively examines the role played by big data, artificial intelligence and unmanned aerial vehicles in the transformation process of Turkish foreign policy. In this context, the study evaluates the role of big data in foreign policy decision-making processes, the creation of strategic foresight through artificial intelligence applications and the use of unmanned aerial vehicles, particularly in the context of military diplomacy, specifically in Türkiye. The focus is not only on the operational level of these technologies, but also on their qualities that enhance international prestige, strengthen deterrence, and establish multidimensional diplomatic relations. Türkiye's effective use of unmanned aerial vehicle technology in crisis regions such as Syria, Libya, and Nagorno-Karabakh clearly demonstrates that these technologies have become a tool of foreign policy. This study aims to bring an innovative perspective to traditional foreign policy analyses by demonstrating how a technology-centric understanding of foreign policy is constructed. This study draws on national and international literature reviews, defense industry reports, official documents, and current media analyses. The findings show that Türkiye is moving forward in developing a new technology-based foreign policy paradigm not only as a regional power but also at the global level by integrating digital technologies into its foreign policy. The study aims to serve as an important resource for researchers seeking to understand the development of foreign policy based on technological infrastructure.