Ahırkapı romanlarının mahalle aidiyet deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
A study on the experiences of neighborhood belonging among romani individuals in ahirkapi
- Tez No: 977913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL DUMAN BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ahırkapı'da yaşayan Roman bireylerin mahalle aidiyetine dair deneyimlerini anlamayı ve bu aidiyetin temel bileşenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma grubunu, amaçlı ve kartopu örnekleme teknikleriyle belirlenen dokuz gönüllü Roman katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, 20 yılı aşkın süredir Ahırkapı'da ikamet eden katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiş; katılımcı ifadelerinden elde edilen kodlar, in-vivo kodlama tekniğiyle kategorilere ve temalara dönüştürülmüştür. Araştırmanın sonuçları, Ahırkapı Romanlarının mahalle aidiyetinin toplumsal entegrasyona kısmen açık olmakla birlikte, kendi kültürel değerlerini yaşatmayı sürdüren çok katmanlı ve dinamik bir süreç olarak şekillendiğini göstermektedir. Mahalle, sadece fiziksel bir mekân olmaktan öte, bireylerin kimliklerini, sosyal ilişkilerini ve dayanışma pratiklerini inşa ettikleri anlamlı bir“ev”işlevi görmektedir. Bu bireysel değil kolektif bir deneyimdir. Bu deneyim, dört dokusal ve üç yapısal temayla açıklanmıştır.“Dışlanma ve Direnç Stratejileri”teması, Romanların karşılaştıkları ayrımcılığa karşı geliştirdikleri bireysel ve kolektif direnç mekanizmalarını ortaya koymaktadır. Mahallede kurulan dayanışma ağları, bu dışlanma pratiklerine karşı direnç alanı oluşturarak aidiyet duygusunu güçlendirmektedir.“Toplumsal Dışlanmaya Karşı Direnç”yapısal teması, bu direncin bireysel değil, kolektif dayanışma üzerinden kurulduğunu vurgulamaktadır. Romanlar için mahalle, ayrımcılığa karşı ortak mücadele alanı işlevi görmektedir.“Kimlik ve Kültürel Süreklilik”teması, Roman kimliğinin mahallede nasıl pekiştirildiğini, kültürel değerlerin kuşaklar boyunca aktarıldığını göstermektedir. Mahalle, kültürel kimliğin korunmasını sağlayan bir yapı olarak da işlev görmektedir. Ekonomik ilişkilerin toplumsal dayanışmayı desteklediği“Ekonomik İş Birliği ve Hayatta Kalma Stratejileri”teması ise, müzikal ve ticari faaliyetlerin ekonomik varoluşu sağlamakla kalmayıp mahalle aidiyetini de pekiştirdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Ahırkapı Romanlarının mahalle aidiyeti, toplumsal entegrasyona kısmi açıklık ve kültürel sürekliliğin bir arada var olduğu, karmaşık ve dinamik bir yapıda şekillenmektedir. Mahalle, bu açıdan yalnızca bir yaşam mekânı değil, aynı zamanda kimliklerin inşa edildiği, dayanışmanın somutlaştığı ve direnç pratiklerinin geliştirildiği güvenli bir“ev”olarak anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the neighborhood belonging experiences of Roman individuals living in Ahırkapı and to identify the core components of this belonging. The research group consists of nine voluntary Roman participants selected through purposive and snowball sampling techniques. The data was gathered via semistructured, in-depth interviews conducted with participants who have resided in Ahırkapı for over 20 years. Through in vivo coding, the codes derived from participant statements were transformed into categories and themes while the data were subjected to content analysis. The findings reveal that the neighborhood belonging experience of Ahırkapı's Romani residents is a multilayered and dynamic process. While partially open to social integration, it simultaneously sustains distinct cultural values. The neighborhood functions not merely as a physical space but as a meaningful“home”where individuals construct their identities, social relationships, and practices of solidarity. This experience, which is experienced collectively, is explained through four textual and three structural themes. The theme“Exclusion and Strategies of Resistance”highlights the individual and collective mechanisms developed by Romani residents in response to discrimination. Solidarity networks formed within the neighborhood serve as sites of resilience, reinforcing the experience of belonging. The structural theme“Resistance Against Social Exclusion”emphasizes that this resilience is collectively produced through social bonds rather than individual coping mechanisms. For Romani individuals, the neighborhood represents a shared space of resistance against marginalization. The theme“Identity and Cultural Continuity”illustrates how Romani identity is reinforced within the neighborhood and how cultural values are transmitted across generations. The neighborhood functions as a space for the preservation of cultural identity. The theme“Economic Cooperation and Survival Strategies”in turn, demonstrates how musical and commercial activities not only ensure economic survival but also reinforce the experience of neighborhood belonging.In conclusion, the neighborhood belonging experience of Ahırkapı's Romani community is shaped by a complex and dynamic structure in which partial openness to social integration coexists with cultural continuity. The neighborhood is not merely a residential space but a secure“home”where identities are shaped, solidarity is embodied, and resistance practices are developed.