Tarihî bir şehir olarak Semerkant'ın turizm potansiyeli: Güçlü yönler, fırsatlar ve sürdürülebilirlik perspektifi
Tourism potential of Samarkand as a historical city: Strengths, opportunities, and a sustainability perspective
- Tez No: 977917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Orta Asya'nın kalbinde yer alan“Türkistan'ın İncisi”ve“Zamanın Durduğu Şehir”Semerkant, sahip olduğu tarihî ve kültürel miras sayesinde Türkistan'ın en önemli şehirlerinden biridir. İpek Yolu başta olmak üzere birçok ticaret yolunun kesişim noktasında bulunan şehir, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve kültürlerin kaynaşma merkezi olmuştur. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Semerkant, eşsiz mimarî yapıları ve zengin manevi atmosferiyle küresel ölçekte dikkat çekmektedir. Ancak böylesine güçlü bir mirasa rağmen, kentin uluslararası turizmdeki payı sınırlı kalmaktadır. Bu tezde, Semerkant'ın turizm potansiyeli sürdürülebilirlik perspektifinden ele alınmış; güçlü ve zayıf yönleri ortaya konulmuş, fırsatlar ve tehditler SWOT analizi çerçevesinde değerlendirilmiştir. İstatistiksel veriler, literatür incelemeleri ve Türkiye'den karşılaştırmalı örnekler üzerinden yapılan analizler, Semerkant'ın küresel tanıtım eksikliği, altyapı yetersizlikleri ve turizmde mevsimsellik sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte dijital turizm uygulamaları, kültürel miras odaklı projeler ve uluslararası iş birlikleri, şehrin potansiyelini artırabilecek önemli fırsatlar sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, sürdürülebilir turizm politikalarının yerel yönetimler, özel sektör ve uluslararası kuruluşların ortak katkısıyla hayata geçirilmesi durumunda, Semerkant'ın hem ekonomik kalkınmaya hem de kültürel mirasın korunmasına hizmet eden güçlü bir turizm destinasyonu hâline gelebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Located in the heart of Central Asia, Samarkand – the“Pearl of Turkestan”and the“City Where Time Stands Still”– stands out as one of the most significant historical and cultural cities of the region. Situated at the crossroads of major trade routes such as the Silk Road, the city has hosted diverse civilizations and served as a melting pot of cultures throughout history. Listed as a UNESCO World Heritage Site, Samarkand continues to attract global attention with its unique architectural monuments and spiritual atmosphere. Nevertheless, despite its remarkable heritage, the city's share in international tourism remains limited. This thesis examines the tourism potential of Samarkand from a sustainability perspective, identifying its strengths and weaknesses, while evaluating opportunities and threats through a SWOT analysis. Based on statistical data, literature review, and comparative examples from Türkiye, the study reveals key challenges such as insufficient global promotion, infrastructural shortcomings, and the issue of seasonality in tourism demand. At the same time, it highlights opportunities for cultural tourism development, digital tourism applications, and heritage-based economic diversification. The findings demonstrate that sustainable tourism strategies—implemented through collaboration among local authorities, the private sector, and international organizations—are crucial for positioning Samarkand as a competitive global tourism destination that supports both economic development and the preservation of cultural heritage.