Krizinin nanoformülasyonu ve terapötik etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the nanoformulation and therapeutic effect of chrysin
- Tez No: 977953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
Özet
Yumurtalık kanseri tedavisinde, terapötik ajanların hücre içine etkin şekilde ulaşamaması, başarıyı sınırlamaktadır. Bu çalışmada, Krizin (Chr) doğal bileşiğinin hücrelere hedefli iletimi için RAFT (Tersinir Katılma-Parçalanma zincir Transferi) polimerizasyon tekniğiyle geliştirilen PMMA-DMAEMA-OEGMA-DMA (PMOD)-Chr adlı çok işlevli bir nanoparçacık platformunun sentezi ve in vitro etkinliği araştırılmıştır. Krizin, PMOD kopolimerine nanopresipitasyon yöntemiyle (TW-PMOD-Chr) enkapsüle edilmiştir. Mikrofluidizer ile ~250 nm boyutuna indirgenmiş, küresel nanoparçacıklar, A2780 ve OVCAR3 insan yumurtalık kanser hücrelerinde sitotoksisiteyi artırmış, IC50 dozunu düşürmüştür. Hücre döngüsünü G2/M fazında durdurduğu ve apoptotik yolları (Kaspaz-8 ve -9) eş zamanlı aktive ettiği gösterilmiştir. Bulgular, PMOD-Chr'nin yumurtalık kanserinde hedefe yönelik umut vadeden bir nanoteranostik platform olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In ovarian cancer treatment, the efficacy of therapeutic agents is often limited by their inability to efficiently reach inside the cells. This study investigates the synthesis and in vitro efficacy of a multifunctional nanoparticle platform named PMMA-DMAEMA-OEGMA-DMA (PMOD)-Chr, developed via RAFT (Reversible Addition–Fragmentation chain Transfer) polymerization for targeted delivery of the natural compound Chrysin (Chr) to cancer cells. Chrysin was encapsulated into the PMOD copolymer via nanoprecipitation (TW-PMOD-Chr). The spherical nanoparticles, reduced to ~250 nm using a microfluidizer, enhanced cytotoxicity and decreased the effective IC50 dose in A2780 and OVCAR3 human ovarian cancer cell lines. The particles were shown to arrest the cell cycle at the G2/M phase and simultaneously activate apoptotic pathways via Caspase-8 and -9. These findings suggest that PMOD-Chr offers a promising targeted nanotheranostic strategy for ovarian cancer.