Ar-Rahnu rehin finansmanı Malezya ve Endonezya örneklerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Ar-Rahnu pawn financing: A comparative analysis of the cases of Malaysia and İndonesia
- Tez No: 977952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMOLA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslam finans sisteminin faizsiz mikro finansman araçlarından biri olan Ar- Rahnu rehin modeli üzerinden, Malezya ve Endonezya'daki uygulamaların karşılaştırmalı analizini sunmaktadır. Ar-Rahnu sistemi, altın ve benzeri değerli varlıkların teminat gösterilmesi yoluyla faizsiz finansman imkânı sağlayarak, özellikle düşük gelirli bireyler, kadın girişimciler ve küçük işletmeler için alternatif bir finansal kaynak sunmaktadır. Çalışmada, her iki ülkedeki kurumsal yapılar, yasal düzenlemeler ve operasyonel farklılıklar detaylı biçimde incelenmiş; sistemin sosyoekonomik etkileri finansal kapsayıcılık, kayıt dışı borçlanmanın azaltılması ve kadınların ekonomik hayata katılımı bağlamında değerlendirilmiştir. Malezya örneğinde Ar-Rahnu'nun daha kurumsal, düzenlenmiş ve yaygın bir yapıya sahip olduğu; Endonezya'da ise daha çok yarı-formel ve yerel düzeyde uygulandığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte her iki ülkede de model, mikro düzeyde ekonomik dayanıklılığın artırılmasında etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bulgular, Ar-Rahnu'nun sadece finansal değil aynı zamanda toplumsal adalet, etik duyarlılık ve sürdürülebilir kalkınma gibi ilkeleri destekleyen çok boyutlu bir sistem olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonunda, sistemin etkinliğini artırmaya yönelik dijitalleşme, kadın girişimciliği teşviki ve finansal okuryazarlık gibi alanlarda politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of practices in Malaysia and Indonesia using the Ar-Rahnu collateral model, one of the interest-free microfinance instruments of the Islamic financial system. By providing interest-free loans using gold and similar valuable assets as collateral, the Ar-Rahnu system offers an alternative financial source, particularly for low-income individuals, women entrepreneurs, and small businesses. The study examines the institutional structures, legal regulations, and operational differences in both countries in detail, and evaluates the socioeconomic impact of the system in the context of financial inclusion, reducing informal borrowing, and women's economic participation. In the Malaysian case, Ar-Rahnu has a more institutionalized, regulated, and widespread structure, while in Indonesia, it is observed that it is implemented more at the semi-formal and local level. However, in both countries, the model stands out as an effective tool for enhancing economic resilience at the micro level. The findings reveal that Ar-Rahnu is a multidimensional system that supports principles such as not only financial but also social justice, ethical sensitivity, and sustainable development. At the end of the study, policy recommendations were presented in areas such as digitalization, women's entrepreneurship promotion and financial literacy to increase the effectiveness of the system.