“Tuhfetü'l-Ahbâb”isimli mesnevisi ışığında Şeyh Ubeydullah Nehri'nin hayatı ve siyasi faaliyetleri
The life and political activities of Sheikh Ubeydullah River in the light of his mathenavi named Tuhfetu'l-Ahbab
- Tez No: 977983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Şeyh Ubeydullah Nehri (ö. 1883), 19. yüzyılda yaşamış önemli bir dini ve siyasi figürdür. Eserlerinden biri olan“Tuhfetü'l-Ahbâb”, onun hayatı, düşünceleri ve siyasi faaliyetleri hakkında derinlemesine bilgiler sunar. Bu mesnevi, Şeyh Ubeydullah'ın özellikle dönemin sosyal ve siyasi yapısındaki rolünü anlamak için önemli bir kaynaktır. Şeyh Ubeydullah, Anadolu'nun önemli tasavvufî ve dini merkezlerinden biri olan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Nehri köyünde doğmuş ve burada büyümüştür. Dönemin önde gelen âlim ve mutasavvıflarından dersler almış, bu bilgi birikimi ile hem dini hem de siyasi alanlarda etkili olmuştur. Tasavvufî anlayışı ve geniş dini bilgisi, onun toplum içinde saygın bir yer edinmesini sağlamıştır. Mesnevi, onun siyasi ideallerini ve bu idealler doğrultusunda gerçekleştirdiği faaliyetleri detaylandırır. Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli yönetim sorunlarına karşı eleştirileri ve bu bağlamda yürüttüğü mücadeleler, onun siyasi profilini oluşturur. Tuhfetü'l-Ahbâb, Şeyh Ubeydullah'ın şahsiyetini ve düşünce dünyasını anlamak için önemli ipuçları sunar. Mesnevide, onun siyasi ve dini görüşleri, dönemin sosyal yapısına ilişkin eleştirileri ve bu eleştirilerin nasıl eyleme dönüştüğü gibi konular ele alınır. Eser hem bireysel hem de toplumsal düzeydeki siyasi stratejilerini ve ideolojik yaklaşımlarını açıkça ortaya koyar. Şeyh Ubeydullah Nehri'nin hayatı ve siyasi faaliyetleri, Tuhfetü'l-Ahbâb mesnevisi ışığında değerlendirildiğinde, onun hem dini hem de siyasi alandaki etkisi daha iyi anlaşılır. Bu eser, onun dönemin sosyal ve siyasi yapısındaki önemli rolünü ve bu yapıdaki değişimleri nasıl yönlendirdiğini gözler önüne serer.
Özet (Çeviri)
Sheikh Ubeydullah Nahri (d. 1883) was an important religious and political figure who lived in the 19th century. One of his works,“Tuhfetu'l-Ahbâb”, provides in-depth information about his life, thoughts and political activities. This mathnawi is an important source for understanding Sheikh Ubeydullah's role, especially in the social and political structure of the period. Life: Sheikh Ubeydullah Nahri was born and raised in one of the important Sufi and religious centers of Anatolia. During his education, he took lessons from the leading scholars and Sufis of the period and with this accumulation of knowledge, he was influential in both the religious and political fields. His Sufi understanding and extensive religious knowledge allowed him to gain a respected place in society. The mathnawi details his political ideals and the activities he carried out in line with these ideals. His criticisms of various administrative problems of the Ottoman Empire and the struggles he carried out in this context constitute his political profile.“Tuhfetü'l-Ahbâb”and its Content:“Tuhfetü'l-Ahbâb”provides important clues to understand the personality and world of thought of Sheikh Ubeydullah. The mathnawi addresses issues such as his political and religious views, his criticisms of the social structure of the period, and how these criticisms were transformed into action. Conclusion: When the life and political activities of Sheikh Ubeydullah Nehri are evaluated in the light of the mathnawi“Tuhfetü'l-Ahbâb”, his influence in both the religious and political fields can be better understood. This work reveals his important role in the social and political structure of the period and how he directed the changes in this structure.