2023-2024 seçimlerinde yerel basının tutumu: Hakkari örneği
Local press attitude in the 2023-2024 elections: The case of Hakkari
  1. Tez No: 978014
  2. Yazar: RIDVAN DALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EMRE DENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yerel basının seçim süreçlerindeki tutumunu incelemektir. Bu bağlamda, Hakkari'de gerçekleşen 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri ile 2024 Yerel Seçimleri kapsamında, adaylara ve partilere ne kadar yer verildiği, hangi siyasi parti ve aktörlerin öne çıkarıldığı ve bu öne çıkarmaların kamuoyunu nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri ile 2024 Yerel Seçimleri sürecinde yerel basının, gündem belirleme, öne çıkarma ve nasıl bir yayın politikası izlediği analiz edilmiştir. Bu doğrultuda 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yerel basında en fazla Recep Tayyip Erdoğan'a; milletvekili seçimlerinde ise Ak Parti'ye daha fazla yer verildiği tespit edilmiştir. 2024 yerel seçimlerinde de benzer bir eğilim gözlemlenmiş; Ak Parti'nin Hakkari Belediye Başkan Adayı İsmet Ölmez'in, diğer adaylara kıyasla yerel basında daha çok öne çıkarıldığı görülmüştür. Buna rağmen, Ak Parti ne milletvekili seçimlerini ne de belediye başkanlığı seçimlerini kazanabilmiştir. Bu durum, Hakkari yerel basınının belirli adayları öne çıkararak tarafsızlık ilkesinden uzaklaştığını, ancak bu yayın politikalarının seçmen davranışını belirlemede sınırlı kaldığını göstermektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış; veri toplama sürecinde içerik analizi tekniğine başvurulmuştur. Hakkari'de faaliyet gösteren yerel gazeteler ve dijital haber sitelerinde seçim dönemlerine ait haber içerikleri taranmış, haberler tablolar halinde kodlanarak değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda, Hakkari yerel basınının tarafsızlık ilkesinden uzaklaşarak belirli parti ve adayları öne çıkarmasına karşın, seçmen davranışı üzerinde belirleyici bir etkisinin olmadığını görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research to analyse the attitude of the local press during election process. In this context, the study examines the extent to which canditates and political parties were included in the 2023 presidential and parliamentary election and the 2024 local elections in Hakkari, which political party and actors were featured and how ıt affected public opinion. In this respect the research analyzes how the local press adopted an agenda-setting policy and highlighted certain issues during 2023 presidential and parlimentary elections, as well as the 2024 local elections. Accordingly, It was confirmed that in the 2023 presidential elections Recep Tayyip Erdoğan was widely covered by the media while Ak Party was widely covered in parlimentary elections. A similar tendency was showed during the 2024 local elections, where İsmet Ölmez, the mayoral candidate of the Ak Party in Hakkari was shown to be widely covered in the local press compared to other candidates. In spite of this result, Ak Party was unable to win either the parliamentary elections or the municipal elections. This situation shows that local press in Hakkari abandoned the priciple of objectivity by giving prominence to certain candidates; however, these editorial policied remained limited in shaping voter behavior. In the research, the Qualitative Research Method was used, and content analysis was employed in the process of data acquisition. The news from media outlets operating in Hakkari and digital news websites,covering the election periods,was reviewed and the data were evaluated in tabular form. Consequently, although the local press in Hakkari abandoned the principle of objectivity by giving prominence to certin candidates, It was shown that ıt remained limited in shaping voter behavior.