Kuarsetin, kurkumin ve resveratrol kullanımının ana arı ve arı sütü kalite parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of quercetin, kurkumi̇n, and resveratrol supplementation on queen bee and royal jelly quality parameters
  1. Tez No: 978063
  2. Yazar: GÖKHAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı fitokimyasalların (kuersetin, kurkumin ve resveratrol) ana arı ve arı sütü kalite parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Fitokimyasallarla besleme süreci tabi tutulan kolonilerden ana arı ve arı üretimi gerçekleştirilmiştir. Ana arıların morfolojik ve üreme kapasitesiyle ilişkili kalite kriterleri (canlı ağırlığı, kafa uzunluğu/genişliği, ana arı boyu, kanat uzunluğu/genişliği, thoraks uzunluğu/genişliği, kanat uzunluğu/genişliği, spermateka çapı/hacmi, sağ/sol ovaryum ağırlığı, sağ/sol ovariyol sayısı) ve aşılama randımanları değerlendirilmiştir. Arı sütü üretiminde ise aşılama randımanı ve yüksük başına düşen arı sütü miktarı ile arı sütü kalite parametreleri (pH, protein, nem, kül, şeker içerikleri, mineral madde, yağ asitleri kompozisyonları) analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, fitokimyasal katkılı beslemenin ana arıların morfolojik kalite özellikleri üzerinde belirgin etkiler yarattığı görülmüştür. Kuersetin ve kurkumin, özellikle canlı ağırlık, thoraks ve kanat ölçüleri ile kafa morfometrisi açısından anlamlı iyileşmeler sağlamıştır. Resveratrol ise bu parametrelerde daha sınırlı bir etki göstermiştir. Buna karşın ovaryol sayısı ve spermateka ölçüleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar, fitokimyasalların özellikle vücut büyüklüğü ve uçuşla ilişkili yapılar üzerinde etkili olabileceğini, üreme organlarında ise etkisinin sınırlı veya dolaylı kalabileceğini göstermektedir. Çalışma sonucunda, fitokimyasal katkılı ek besleme materyallerinin ana arı yetiştiriciliğinde kalite parametrelerini iyileştirme potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. Bu uygulamaların özellikle aşılama randımanlarını artırdığı ve larva kabul oranları üzerinde olumlu etkiler yarattığı görülmüştür. Arı sütü kimyasal bileşimi bakımından ise çoğu parametrede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Elde edilen bulgular, modern arıcılıkta koloni sağlığı ve üretim verimliliğinin artırılmasına yönelik yenilikçi besleme stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli bir bilimsel altyapı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different phytochemicals (quercetin, kurkumin, and resveratrol) on queen bee and royal jelly quality parameters were investigated. Colonies subjected to phytochemical supplementation were used for queen rearing and royal jelly production. Morphological and reproductive quality traits of the queens were evaluated, including live weight, head length and width, body length, wing length and width, thorax length and width, spermatheca diameter and volume, right and left ovary weight, and right and left ovaryol numbers, as well as grafting success rates. For royal jelly production, grafting acceptance rates, royal jelly yield per queen cup, and quality parameters of royal jelly (pH, protein, moisture, ash, sugar content, mineral composition, and fatty acid profile) were analyzed. Overall, the findings indicated that phytochemical supplementation had a clear positive effect on the morphological quality parameters of queen bees. Quercetin and kurkumin significantly improved traits such as live weight, thorax and wing measurements, and head morphometrics, whereas resveratrol showed a more limited effect. In contrast, no significant differences were detected among groups in terms of ovaryol numbers and spermatheca measurements. These results suggest that phytochemicals may exert a stronger influence on body size and flight-related traits rather than on the development of reproductive organs. The results further demonstrated that phytochemical-enriched supplementary feeding has the potential to enhance queen quality in queen rearing practices, particularly by improving grafting acceptance rates and larval acceptance. No statistically significant differences were observed in most royal jelly composition parameters, although some biochemical components exhibited slight variations. These findings provide an important scientific basis for the development of innovative feeding strategies aimed at improving colony health and productivity in modern beekeeping.