Tokat Havalimanı'nda ilave bir taksi yolu yapımının fayda-maliyet analizi
Cost-benefit analysis of the construction of additional taxiway at Tokat Airport
  1. Tez No: 978074
  2. Yazar: SAFA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektörü, küresel ekonominin önemli bir unsuru olup, havalimanları yolcu ve kargo taşımacılığında kritik bir rol üstlenmektedir. Hava trafiği talebinin giderek artması, havalimanı altyapılarının optimize edilmesini zorunlu hale getirmektedir. Havalimanı operasyonlarının en önemli unsurlarından biri olan taksi yolları, uçakların havadaki ve yerdeki hareketlerini doğrudan etkileyerek yakıt tüketimi, operasyonel verimlilik ve hava trafik yönetimi açısından belirleyici bir faktör olmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin bölgesel havalimanlarından biri olan Tokat Havalimanı'na ilave bir taksi yolu inşasının fayda-maliyet analizi yapılmaktadır. Önerilen taksi yolunun inşa edilmesiyle uçakların yerde geçirdiği sürenin azalması, yakıt tüketiminin düşmesi, çevresel etkilerin en aza indirilmesi ve hava trafik akışının iyileştirilmesi gibi ekonomik ve operasyonel avantajlar değerlendirilmektedir. Gerçek operasyonel veriler, maliyet projeksiyonları ve ekonomik faydalar analiz edilerek, bu yatırımın finansal fizibilitesi ortaya konulmaktadır. Elde edilen bulgular, yeni taksi yolunun havayolları için maliyet tasarrufu ve operasyonel verimlilik sağlayacağını, aynı zamanda karbon emisyonlarının azalmasına katkıda bulunarak çevresel sürdürülebilirliği destekleyeceğini göstermektedir. Ayrıca, havalimanı kapasitesinin artırılması ve yerdeki gecikmelerin azaltılması sayesinde yolcu memnuniyeti yükseltilirken, Tokat Havalimanı'nın rekabet gücünün artacağı öngörülmektedir. Analiz sonuçları, mevcut koşullarda projenin ekonomik olarak uygulanabilir olmadığını, ancak ilerleyen yıllarda hava trafiğinde yaşanabilecek artış ve deprem gibi acil durum ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, projenin stratejik bir yatırım olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aviation sector is a significant component of the global economy, with airports playing a critical role in passenger and cargo transportation. The steadily increasing demand for air traffic necessitates the optimization of airport infrastructure. Taxiways, as one of the most important elements of airport operations, directly influence aircraft ground and air movements and are a determining factor in terms of fuel consumption, operational efficiency, and air traffic management. In this study, a cost-benefit analysis is conducted for the construction of an additional taxiway at Tokat Airport, one of Turkey's regional airports. The economic and operational advantages of the proposed taxiway—such as reducing aircraft ground time, decreasing fuel consumption, minimizing environmental impacts, and improving air traffic flow—are evaluated. By analyzing actual operational data, cost projections, and economic benefits, the financial feasibility of this investment is assessed. The findings indicate that the new taxiway would provide cost savings and operational efficiency for airlines, while also supporting environmental sustainability by contributing to the reduction of carbon emissions. Furthermore, increasing airport capacity and reducing ground delays are expected to enhance passenger satisfaction and strengthen the competitive position of Tokat Airport. The analysis results show that, under current conditions, the project is not economically feasible; however, considering potential increases in air traffic and emergency needs such as earthquakes in the coming years, the project may be regarded as a strategic investment.