Küçük boy yelkenli yatlarda tasarımın yaşamsal konfora etkisi: jeanneau sun odyssey 36i örneği
The impact of design on comfort in small sailing yachts: the case of jeanneau sun odyssey 36i
- Tez No: 978081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE VAGTBORG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Uygarlığın doğuşuyla beraber nehirlerde kullanılan ilkel sallar zamanla keşif, ticaret ve savaş gibi amaçlar kapsamında gelişmiştir. Hollanda'da varlıklı bir zümre üzerinden şekillenen“yatçılık”kavramı, kurulan yat kulüpleri, düzenlenen regatta'lar ve ralli'ler ile yelkenli yatların kullanım amaçlarında dönüşümlere sebep olmuştur. Dünya savaşları sonrasında gelişen üretim ve malzeme teknolojisi ile insanlar denizlerde gittikçe daha da ustalaşmıştır. Türkiye'de başlayan Mavi Yolculuk kültürü, dünyada gelişen seri üretim yatlarında fiberglas malzeme kullanımı ve charter (tekne kiralama) sektörünün beraberce gelişmesi, yatçılığa duyulan ilgiyi artırarak ulaşılabilir kılmıştır. 21. yüzyılda yaşanan küresel krizler sonucunda sürdürülebilir enerji kaynakları alanında meydana gelen gelişmelerle, yat tasarımlarında yeni yaklaşımlar oluşmuştur. COVID-19 ve pandemi sürecinde oluşan bireyselleşme eğilimleri ile alternatif yaşam arayışları başlamıştır. Bu etkilerin hepsi, yelkenli yatların yüzer mekânlar olarak algılanması ile sınırlı mekân koşullarında, kullanıcıların yaşamsal konfor beklentilerinin yeniden yorumlanmasını gerektirmiştir. Bu tez çalışmasında, 8-15 metre boy aralığındaki yelkenli yatların, kısa süreli ve sürekli yaşam tercihlerinde, tasarımın yaşamsal konfora olan etkisi incelenerek konfor kavramının çok boyutlu yapısının ortaya konması hedeflenmiştir. Bu kapsamda denizcilik bağlamında konfor, seyir halinde ve haricinde oluşan koşullar, yaşam alanları ve mekânsal organizasyon ile konfora hizmet eden teknik sistemler çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel bir yaklaşıma dayanan çalışma; literatür taraması ve sektörel analizleri destekleyici olması açısından, yapılandırılmamış görüşmeler, uzman görüşü ve araştırmacının bizzat iki yıl boyunca söz konusu teknede yaşayarak edindiği kullanıcı deneyimleri bir arada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rise of civilization, primitive rafts used on rivers gradually evolved to serve purposes of exploration, trade, and warfare. In the Netherlands, the concept of“yachting”emerged among an affluent elite, leading to the establishment of yacht clubs and the organization of regattas and rallies, which transformed the functions of sailing yachts. Following the world wars, advances in production and material technologies allowed people to gain increasing mastery over the seas. In Turkey, the development of the Blue Voyage culture, combined with the global adoption of fiberglass in mass-produced yachts and the expansion of the charter industry, rendered yachting more accessible and popular. In the 21st century, global crises have fostered innovations in sustainable energy systems and new approaches to yacht design, while post-pandemic lifestyle shifts and growing emphasis on individualized leisure experiences have further reshaped expectations. These developments necessitate a reinterpretation of liveability and comfort requirements within the confined spaces of sailing yachts, which are increasingly perceived as floating habitats. This thesis investigates the impact of design on liveability and comfort in sailing yachts ranging from 8 to 15 meters in length, considering both short-term and long-term habitation. The study aims to reveal the multidimensional nature of comfort by examining it in the maritime context, under conditions at sea and at anchor, through the spatial organization of living areas, and by analyzing the technical systems that support comfort. Employing a qualitative methodology, the research combines a literature review and sectoral analyses with unstructured interviews, expert opinions and the researcher's own field experience, including a two-year residency aboard the selected yacht model, thereby providing a comprehensive basis for interpretation.