Anterior redüksiyonlu disk deplasmanı semptomatik apikal periodontitisli hastalarda kök kanal tedavisi sonrası postoperatif ağrıyı etkiler mi? Prospektif, yarı deneysel kontrollü çalışma
Does anterior disc displacement with reduction affect postoperative pain after root canal treatment in patients with symptomatic apical periodontitis? A prospective, quasi-experi mental controlled study
  1. Tez No: 978100
  2. Yazar: BURCU REVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDANUR MARAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, anterior redüksiyonlu disk deplasmanı (ARLDD) varlığının, semptomatik apikal periodontitisli bireylerde kök kanal tedavisi (KKT) sonrası gelişen postoperatif ağrı düzeyi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; semptomatik apikal periodontitis tanısı alan, vital mandibular birinci veya ikinci molar dişi bulunan ve Temporomandibular Eklem Bozuklukları için Tanı Kriterleri'ne (DC/TMD) göre ARLDD tanısı alan bireyler ile temporomandibular ekleminde herhangi bir patoloji bulunmayan bireyler dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve veri bütünlüğü açısından uygun bulunan toplam 70 hasta analize dahil edilmiş olup, her grupta 35 birey yer almıştır. Tüm endodontik işlemler, aynı klinisyen tarafından standart KKT protokolüne uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Postoperatif ağrı düzeyleri ise, tedavi sonrası 6. saat, 12. saat ile 1., 2., 3., 5. ve 7. günlerde Sayısal Derecelendirme Skalası (SDS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: ARLDD grubunda, 6. saat, 12. saat ve 1. gündeki postoperatif ağrı düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Takip eden günlerde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Postoperatif ağrı ile grup, cinsiyet ve yaş değişkenleri arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0,05). ARLDD grubunda tedavi süresi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: ARLDD'nin, KKT sonrası erken dönemde postoperatif ağrı düzeylerini artırdığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, temporomandibular eklem hastalıklarının varlığı, ağrı yönetimi ve tedavi planlamasında belirleyici bir faktör olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of the presence of anterior disc displacement with reduction (ADDwR) on the level of postoperative pain following root canal treatment (RCT) in individuals with symptomatic apical periodontitis. Materials and Methods: The study included individuals diagnosed with symptomatic apical periodontitis in a vital mandibular first or second molar and diagnosed with ADDwR according to the Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD), as well as individuals without any pathology in the temporomandibular joint. A total of 70 patients who met the inclusion criteria and were deemed suitable in terms of data integrity were included in the analysis, with 35 individuals in each group. All endodontic procedures were performed by the same clinician in accordance with the standard RCT protocol. Postoperative pain levels were evaluated using the Numerical Rating Scale (NRS) at the 6th hour, 12th hour, and on the 1st, 2nd, 3rd, 5th, and 7th days after treatment. Results: Postoperative pain levels at the 6th hour, 12th hour, and 1st day were found to be significantly higher in the ADDwR group compared to the control group (p<0.05). No significant difference was observed between the groups on the following days (p>0,05). Positive, weak and statistically significant relationships were found between postoperative pain and group, gender and age variables (p<0.05). The treatment duration was statistically significantly longer in the ADDwR group (p<0.05). Conclusion: It was observed that ADDwR increases the level of postoperative pain in the early period following RCT. Consequently, the presence of temporomandibular joint disorders should be considered a determining factor in pain management and treatment planning.