Panel mobilya üretim hatlarının optimizasyonu gerçekleştirmeye yönelik yeni bir seçim modeli ile bilgisayar destekli (CNC) makinelerin belirlenmesi
Determination of the computeriesed numerical control's machines by a new election model for the optimisation of the panel furitures production lines
- Tez No: 97813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda popüler bir sektör olma yolunda hızla ilerleyen Türk ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde panel mobilya üretiminde kullanılan CNC makinelere ait satma, satın alma, seçme, kullanma ve bunları yaparken dikkat edilen kriterlerin belirlenmesi ve problemlerin ortaya çıkarılması ve çözümler getirilmesi amaçlanmıştır. Birinci bölümde, mobilya kavramı ve mobilya üretim teknolojisinin tarihsel gelişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde, panel mobilya ve panel malzeme, panel mobilya üretim aşamaları, panel mobilya üretiminde bilgisayar desteği, bilgisayar destekli üretim sistemleri ve CNC kavramının açıklanması, bilgisayar destekli üretim sistemlerinin panel mobilya üretimine katkıları açılanmıştır. Ayrıca konu ile ilgili önceki çalışmalara ve simulasyon uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma yöntemi ve tekniği açıklanmıştır. Buna göre CNC makine ithalatçısı firmalar ve CNC makine kullanarak üretim yapan panel mobilya üreticiler üzerinde anket yapılmış ve veriler elde edilmiştir Dördüncü bölümde, araştırma bulguları değerlendirilmiş ve açıklanmıştır. İthalatçı firmaların sektöre kazandırdığı ileri teknoloji uygulamalarına olan talep ve bu firmaların diğer hizmetleri ve müşteri profili üzerine fikirleri açıklanmıştır. CNC makine kullanan üretici firmalardan ise kullandıkları ileri teknolojinin getirdiği çözümler ve sorunlar üzerine alman bilgiler değerlendirilmiş ve özellikle kullanılan bu teknolojinin seçimini hangi kriterler üzerinden yaptıkları araştırılmıştır. Asıl anlamıyla seri üretim yapamayan mobilya sektöründe, ileri teknoloji CNC makinelerinin ve hatlarının kullanımında temel problemler, makine ve teknolojinin seçimi ve satın alınması sırasında uzman görüşünden faydalanmamak ve üretimi yapılacak ürünlerin konstrüksiyon özelliklerine dikkat edilmeden daha az ya da daha fazla özellikli makineleri almak ve buna bağlı olarak makineye uygun iş bulamamak ve kapasitesinin altında kullanmak ve pahalı üretim yapmak, makineleri kullanacak analitik düşünce yeteneğine sahip vasıflı eleman bulamamak ve yedek parça teminindeki zorluklar gibi konularda yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, last years, Turkish wood process and furniture industry which has the popular sector in Turkey uses of CNC machines which is using for production panel furniture to buying, purchasing, choosing, using and appear to procedure of these rules and it aim to solve all these using. In first section it is explained that the consept of furniture and production technology of furniture. In second section, it is revealed the panel furniture and panel materials, computer supporting of production systems and CNC concept, effect of systems. It is also explaint to other studies and simulation which is interested in subjects In third section it is explaint the research method and technics. For this reason, import firms which are importing CNC machines and it was maked inquiry on the firms wihch they are using CNC machines for production and taken datums. In fourth section, research result was appraised and revealed. The others service of import firms was revealed which they acquire advanced technology, apply to demand and consumer profile. Using a CNC machine production firms which they asked about solving and problems and this informations are appraised and especially researched what the enters of choosing this technology. In sector of furniture cannot be serial produced really. Basic problems at advanced technology of CNC machines and product lines election machine and technology and to specialists opinion, a production feature which not care to buy machine, find an unsiutable using under capacity making an expensive production not to find an experiment operators and not to find a spare parts.