Neutronic and thermal hydraulic analysis of dry cask storage systems
Kuru depolama sistemlerinin nötronik ve termal hidrolik analizi
  1. Tez No: 97814
  2. Yazar: UFUK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN H. ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Ara depolama sistemleri, kullanılmış nükleer yakıtın yeniden işlenmesine veya nihai depolama tesisine gönderilmesine kadarki yükleme, depolama ve taşıma işlemlerini güvenli bir şekilde yerine getirmelidir. Bu amaçlara ulaşmak için, şu tasarım özellikleri dikkate alınmıştır: yakıtın kritikaltı tutulması, atık ısının çekilmesi ve radyasyondan korunmanın sağlanması. Bu çalışmada, metal-zırhlı kuru depolama sistemleri için seçilen tasarımların COBRA-SFS ve SCALE4.4 (ORIGEN, XSDOSE, CSAS6) bilgisayar kodları kullanılarak nötronik ve termal-hidrolik analizleri yapılmış ve 5 ve 10 yıllık depolama periyodları ve 33000, 45000 ve 55000 MWd/t burnup değerleri için, normal çalışma koşullarında, UAEA'nın güvenlik kriterlerine uygun tasarımlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Interim spent fuel storage systems must provide for the safe receipt, handling, retrieval and storage of spent nuclear fuel before reprocessing or disposal. In the context of achieving these objectives, the following features of the design are to be taken into consideration: to maintain fuel subcritical, to remove spent fuel residual heat, and to provide for radiation protection. These features in the design of a dry cask storage system were analyzed for normal operating conditions by employing COBRA-SFS, SCALE4.4 (ORIGEN, XSDOSE, CSAS6) codes. For a metal-shielded type storage system, appropriate designs, in accordance with safety assurance limits of IAEA, were obtained for spent fuels burned to 33000, 45000 and 55000 MWd/t and cooled for 5 and 10 years.