Panel mobilya üretim planlama uygulaması
Panel furniture manufacture planning
- Tez No: 196616
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada panel mobilya üretiminde, üretim planlamaeksikliklerinde kaynaklanan sorunlar tespit edilmeye ve bu problemlereçözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 30 soruluk biranket hazırlanmış ve panel mobilya üretimi yapan işletmeleruygulanmıştır. Anket sonuçları sonunda, üretim planlama sistemininyeterince bilinmediği ve üretim planlama sistemini uygulayanişletmelerin bunu yeterli düzeyde yapmadıkları tespit edilmiştir. Anketsonuçları doğrultusunda, büyük ölçekli bir işletmede üretim planlamauygulaması yapılmıştır. Bu araştırma uygulamasında, üretim planlamasistemi için gerekli alt planlama düzeyleri olan; süreç planlaması,kapasite planlaması ve stok planlaması uygulamaları yapılmıştır.Buradan elde edilen veriler göre, işletmenin aylık ve yıllık üretimprogramları hazırlanmıştır. Sonuç olarak araştırma uygulaması yapılanişletmede üretim planlama sisteminin uygulandığı ve bunun sonucuolarak işletmenin yönetim, planlama ve kontrol faaliyetlerinin dahasistemli hale geldiği görülmüştür. Araştırma uygulamasının başladığıtarihte 200 mobilya takımı üretebilen işletmede, uygulamanın 18.ayında 230 mobilya takımı üretilmiştir. Bu durum, üretim planlamasisteminin %15'lik bir artış sağladığı ve sonuçlarının kısa zamandaalınamadığı, uzun ve sürekli bir süreç olduğunu göstermektedir. Ayrıcaüretim planlama sisteminin; küçük ölçekli işletmelerde ek maliyetleriioluşturduğundan olumlu sonuç vermediği tespit edilmiştir. Bunakarşılık, büyük ve orta ölçekli mobilya üreticisi işletmeler için üretimplanlama sisteminin gerekli olduğu tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 711.3.023Anahtar Kelimeler : Panel mobilya, üretim planlama, süreç planlamaSayfa Adedi : 146Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
In this study the main goal was to determine and create solutions inorder to solve problems caused by the lack of manufacturing planningin panel furniture manufacture. In order to accomplish this aquestionnaire with 30 questions has been prepared and applied toenterprises that manufacture panel furniture. The results of thequestionnaire have shown that the manufacture planning system is notknown well enough and the firms that apply this system aren?taccomplishing this at the required level. A manufacturing planning hasbeen modeled at alarge-scale enterprise in accordance with the resultsof the questionnaire. The sub-planning levels, manufacture planning,capacity planning and stock planning, required for the manufacturingplanning system has been realized while conducting this research. Theannual and monthly manufacturing programs for the company hasbeen prepared, based on the data gathered. As a result it has beenclearly seen that the administrative, planning and control activities forthe companies that a research has been conducted have become moresystematic. While a company was able to manufacture 200 furnituresets when the research started, at the end of the 18th month of theapplication this production has raised to 230 furniture sets a month.This shows us that the manufacturing planning system brings a 15 %manufacturing raise but also that the results are not gained in a shortviduration and that it is a long and unceasing process. Also it has beendetermined that the manufacturing planning system doesn?t result wellat small-scale companies due to the additional costs it brings. In returnit has been determined that the manufacturing planning system isnecessary for middle- and large-scale furniture manufacturingcompanies.Science Code : 711.3.023Key Words : production planning, furniture, process planningPage Number : 146Adviser : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK