el-Bikâî'nin tefsirinde Müşkilü'l-Kur'ân
the issue of Mushkil al-Qur'ān in al-Biqāʿī's tafsīr
  1. Tez No: 978145
  2. Yazar: ELSAYED ESSAM ABDELGAID ELTAMADY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED İSA YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu tezin konusu, el-Bikâî'nin Nizâmü'd-Dürer fî Tenâsübi'l-Âyât ve's-Süver adlı tefsirinde müşkilü'l-Kur'ân meselesidir. Tez, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, bu çalışmanın amacı, konusu, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, el-Bikâî'nin hayatı, karşılaştığı sıkıntılar, tahsili, hocaları, talebeleri ve eserleri ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde Nizâmü'd-Dürer tefsiri tanıtılmış; eserin muhtevası, el-Bikâî'nin eseri telif üslubu ve genel olarak tefsirdeki yöntemi ortaya konmuştur. İkinci bölümde, el-Bikâî'nin ele aldığı bazı Ulûmu'l-Kur'ân konuları incelenmiş; bu konulardaki görüşleri, diğer âlimlerin görüşleriyle mukayese edilmiştir. Bu kısımda ayrıca müşkilü'l-Kur'ân tanıtılmış; işkâlin türleri, sebepleri ve giderilme yolları açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, el-Bikâî'nin tefsirinde müşkilü'l-Kur'ân konusuna ayrılmıştır ki, bu bölüm çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Burada, Kur'ân-ı Kerîm'de müşkil olarak değerlendirilebilecek bazı örnekler seçilmiş, bunlar konu başlıkları hâlinde tasnif edilmiş ve el-Bikâî'nin her bir müşkili çözme yöntemi incelenmiştir. Ayrıca, Bikâî'nin görüşleri üzerine yapılan analizler faydanın daha geniş olması için farklı dönemlerden ve farklı tefsir ekollerinden bazı âlimlerin görüşleriyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the issue of Mushkil al-Qur'ān in al-Biqāʿī's tafsīr entitled Niẓām al-Durar fī Tanāsub al-Āyāt wa'l-Suwar. The thesis consists of an introduction and three chapters. The introduction provides information regarding the aim, subject matter, methodology, and sources of this study. The first chapter discusses al-Biqāʿī's life, the difficulties he encountered, his education, teachers, students, and works. It also presents an introduction to Niẓām al-Durar, addressing its content, the author's style of composition, and his general exegetical methodology. The second chapter examines certain topics from ʿUlūm al-Qur'ān as addressed by al-Biqāʿī, comparing his views with those of other scholars. This chapter also introduces the concept of Mushkil al-Qur'ān, outlining its types, causes, and methods of resolution. The third chapter is devoted to the discussion of Mushkil al-Qur'ān in al-Biqāʿī's tafsīr, which constitutes the core of the study. In this section, selected examples from the Qur'ān that could be considered mushkil are classified under thematic headings, and al-Biqāʿī's method of resolving each case is analyzed. Furthermore, to broaden the scope and benefit, the discussion is supported with the opinions of scholars from different periods and exegetical schools.