İslam iktisadı açısından döviz kuru dalgalanmaları ve borç yönetimine etkisi: Türkiye örneği
Exchange rate fluctuations and their impact on debt management from the perspective of islamic economics: The case of Turkey
  1. Tez No: 978144
  2. Yazar: MOHAMMD MOSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye bağlamında döviz dalgalanmalarının borç ilişkileri üzerindeki etkisini İslam ekonomisi perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikli odak noktası, paranın ekonomik sistemdeki rolü ve değeri ile bu değişimlerin zaman içinde bireysel ve kurumsal finansal sözleşmeler üzerindeki etkisidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü paranın kavramsal, tarihsel ve teorik temellerini ele almakta; ayrıca parasal değer değişimlerinin detaylı bir analizini sunmaktadır. İkinci bölümde TÜRKİYE'DE DÖVİZ KURU DALGALANMALARI VE BORÇLAR ÜZERİNE ETKİLERİ: BİR VAKA İNCELEMESİ. Üçüncü bölümde DİJİTAL EKONOMİNİN PARA VE BORÇLAR ÜZERİNE ETKİLERİ. Bu tez, İslam ekonomisinin ilkeleri doğrultusunda döviz dalgalanmalarına sürdürülebilir çözümler geliştirmeyi ve bu alana teorik olarak katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of exchange rate fluctuations on debt relations in the Turkish context from an Islamic economics perspective. Its primary focus is on the role and value of money in the economic system and the impact of these changes on individual and institutional financial contracts over time. The study consists of three parts. The first part of the thesis addresses the conceptual, historical, and theoretical foundations of money and also provides a detailed analysis of monetary value changes. The second part addresses EXCHANGE RATE FLUCTUATIONS AND THEIR EFFECTS ON DEBT IN TURKEY: A CASE STUDY. The third part addresses THE EFFECTS OF THE DIGITAL ECONOMY ON MONEY AND DEBT. This thesis aims to develop sustainable solutions to exchange rate fluctuations in line with the principles of Islamic economics and to contribute theoretically to the field.