Sağlıkta ulusal kodlar: Sağlık bilimleri fakültesi öğrencileri üzerine araştırma
National codes in health: A study on faculty of health sciences students
  1. Tez No: 978261
  2. Yazar: SEYHAN ERTOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Renkli kodların amacı personele kesin acil durum bildirimi sağlamak, panik ortamı oluşmadan hızlı ve etkili müdahaleyi koordineli olarak sağlamaktır. Bu çalışmada, sağlık bilimleri lisans öğrencilerinin renkli kodlar konusundaki bilgi düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Sağlık çalışanları açısından önemli bir uygulama olan ulusal kod uygulamasının, sağlık alanında eğitim göre ve kısa süre sonra sağlık çalışanı olacak genç meslek adaylarının algısını tespit edebilmek amacı ile anket uygulaması yapılmıştır. Anket çalışması 01.04.2024 – 01.06.2024 tarihleri arasında, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesinde eğitim alan 124 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 24.0 programında analiz edilmiş olup Kruskal-Wallis ve Normal Dağılım testleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin renkli kodların gerekliliğine olan düşüncelerinde bölümlere göre fark yoktur. Öğrencilerin beyaz kod bilgisinin diğer kodlara göre daha yüksek seviyede olduğu tespiti edilmiştir. katılımcıların %96,7'si, renkli kod uygulamasının önemli olduğunu, %91,1'i sağlık personeline karşı şiddet eylemine karşı gerekli kod bildirimini yapabileceğini ifade etmektedir. bebek / çocuk kaçırılma durumu ile karşılaşıldığında katılımcıların %3,2'si bildirim konusunda kararsız olduğunu belirtmiştir. Araştırma sonuçlarına göre analizin gerçekleştiği Üniversitenin öğrencilerinin renkli kodlar konusunda bilgilerinin olduğu tespit edilmiş ancak bazı öğrencilerde kararsızlık ve endişe taşındığı tespit edilmiştir. Konu hakkında sağlıkla ilgili bölüm öğrencilerine yeterli bilgilendirmenin yapılması ve eğitimlerin davranış değişikliğine yol açacak ölçüde olması, sağlık kurumlarında yaşanacak acil vakalarının çözümlenmesinde büyük önem taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of color codes is to provide definitive emergency notification to personnel and to ensure rapid and effective coordinated response without creating panic. This study was conducted to determine the knowledge level of health sciences undergraduate students regarding color codes. A survey was conducted to determine the perceptions of young candidates studying in the health field and soon to be healthcare professionals regarding the implementation of the national code, a crucial practice for healthcare professionals. The survey was administered to 124 students studying at the Faculty of Health Sciences at a university in Istanbul between April 1, 2024, and June 1, 2024. The data were analyzed using SPSS 24.0, and Kruskal-Wallis and Normal Distribution tests were applied. According to the analysis results, there was no difference in health sciences faculty students' perceptions of the necessity of color codes across departments. It was determined that students' knowledge of the white code was higher than that of other codes. 96.7% of participants stated that the implementation of the color code was important, and 91.1% stated that they would report the necessary code in case of violence against healthcare personnel. In the event of a baby/child abduction, 3.2% of participants indicated they were hesitant to report it. The study results indicated that students at the university where the analysis was conducted were familiar with color codes, but some students expressed uncertainty and concerns. Providing adequate information to students in health-related departments on the subject and ensuring that training is sufficient to lead to behavioral changes will be crucial for resolving emergencies in healthcare institutions.