Kripto varlık olarak NFT'ler ve İslâm hukuku açısından değerlendirilmesi
NFTs as a crypto asset and their evaluation in terms of Islamic law
  1. Tez No: 978269
  2. Yazar: ALİHAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızın odak noktasını kripto varlık ekosistemi içerisinde önemli bir konuma sahip NFT'ler oluşturmuştur. Konu bağlamında altyapı sağlayıcıları olarak blok zinciri teknolojisi ve akıllı sözleşmeler hakkında teknik bilgiler verilmiştir. NFT'lerin İslâm eşya hukukuna göre“mal”olabilme niteliği; İslâm borçlar hukukuna göre ise NFT'lerin konu oldukları hukukî muameleler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler, mezhepler arasındaki farklı yaklaşımlar temelinde; konunun merî hukuktaki yansımalarını da gerektiği kadar içerecek şekilde yapılmıştır. Yöntemsel olarak tümdengelim ve literatür tarama metotları ile ilerleyen araştırmamızda, NFT'lerin hukukî niteliği konusunda kıyemî-menkûl ve içeriğine göre mütekavvim mal olduğu sonuçlarına ulaşılmış, konu oldukları hukukî işlemlerin bu niteliğe ve İslâm borçlar hukukunun genel ilkelerine göre değerlendirilmesi gerektiği bulguları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The focal point of our research endeavours pertains to Non-Fungible Tokens (NFTs), which occupy a substantial position within the crypto asset ecosystem. In this context, technical information has been provided regarding blockchain technology and smart contracts, which serve as the underlying infrastructure. The eligibility of NFTs to be classified as“property”under Islamic property law has been examined, along with an assessment of the legal transactions involving NFTs in light of Islamic contract law. These evaluations are grounded in the differing approaches among Islamic legal schools (madhāhib) and, where necessary, include reflections from contemporary (positive) law. Methodologically, our research follows a deductive approach supported by a comprehensive literature review. Consequently, it has been determined that NFTs possess the characteristics of qımmī-manqūl and mutaqavvım goods according to Islamic jurisprudence. The precise classification of NFTs is contingent on their content. Moreover, it has been determined that legal transactions involving NFTs should be evaluated in accordance with this classification and the general principles of Islamic contract law.