ESG scoring through digital transformation: Quantifying sustainability with machine learning
Dijital dönüşüm ile ESG skorlaması: Makine öğrenimi ile sürdürülebilirliği sayısallaştırmak
  1. Tez No: 978271
  2. Yazar: TUNAHAN BOZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mef Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, büyük şirketlerin yan kuruluşlarına verilen Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) puanlarının fonların yatırım kararları üzerindeki etkisini sistematik olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Temel hedef, özellikle risk yönetimi, sürdürülebilirlik ve uzun vadeli finansal performansla ilgili olarak, ESG puanlarının fon portföylerini ve yatırım stratejilerini şekillendirmedeki rolünü incelemektir. ESG metriklerinin artan önemi, fon yöneticilerinin karar alma süreçlerinde değişiklik yapılmasını gerektirmekte olup, ESG puanına sahip şirketlerin yatırım portföylerine nasıl dahil edildiklerinin derinlemesine değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu araştırma, büyük kurumsal varlıkların yan kuruluşlarının özel katkılarını araştıracak ve bu yan kuruluşların, genel fon değerlemesindeki rollerini inceleyecektir. Yan kuruluşlara odaklanarak, çalışma bireysel iş birimlerinin sürdürülebilirlik performanslarının geniş yatırım manzarasını nasıl etkilediğini vurgulayacaktır. ESG puanlarının risk azaltma, sürdürülebilirlik hedefleriyle uyum ve uzun vadeli getirileri maksimize etme önemi bu analizin merkezinde olacaktır. Ayrıca, çalışma, ESG puanına sahip olmayan şirketlere yapılan yatırımlarla ilişkili potansiyel riskleri değerlendirecek ve bu tür puanların olmamasının yatırım stratejileri üzerindeki etkisini inceleyecektir. Araştırmanın temel bir bileşeni, fon yöneticilerinin ESG puanına sahip olan ve olmayan şirketleri değerlendirirken kullandıkları karar verme kriterlerinin incelenmesi olacaktır. Bu puanların portföy kompozisyonunu ve yatırım önceliklendirilmesini nasıl etkilediği araştırılacaktır. Çalışma ayrıca, finans sektöründe sürdürülebilirlik için geniş çaplı sonuçları ele alacak, özellikle ESG düşüncelerinin geleneksel finansal performans metrikleriyle nasıl kesiştiğini tartışacaktır. Sonuç olarak, bu araştırma, ESG puanlarının fonların yatırım stratejilerini şekillendirme rolü hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Büyük firmaların yan kuruluşlarına odaklanarak, bu çalışma ESG yatırımları üzerine büyüyen bilgi birikimine katkıda bulunacak ve bu metriklerin fon performansı, karar alma süreçleri ve yatırım portföylerinin uzun vadeli başarısı üzerindeki etkilerine dair içgörüler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically analyze the influence of Environmental, Social, and Governance (ESG) scores, particularly those attributed to subsidiaries of large firms, on the investment decisions of funds. The central objective is to examine the role that ESG scores play in shaping fund portfolios and investment strategies, especially in relation to risk management, sustainability, and long-term financial performance. The increasing importance of ESG metrics has shifted the decision-making processes of fund managers, requiring an in-depth evaluation of how companies with ESG scores are incorporated into investment portfolios. This research will explore the specific contributions of subsidiaries within larger corporate entities that possess ESG scores, investigating their role in the overall valuation of funds. By focusing on the subsidiaries, the study will highlight how the sustainability performance of individual business units influences the broader investment landscape. The significance of ESG scores for risk mitigation, alignment with sustainability objectives, and maximizing long-term returns will be central to this analysis. Furthermore, the study will assess the potential risks associated with investing in companies that lack ESG scores and examine how the absence of such scores impacts investment strategies. A key component of this research will be the examination of the decision-making criteria employed by fund managers when evaluating companies with and without ESG scores. It will explore how these scores influence portfolio composition and investment prioritization. The study will also address the broader implications for sustainability in the financial sector, particularly how ESG considerations intersect with traditional financial performance metrics. Ultimately, this research aims to provide a comprehensive understanding of the role ESG scores play in shaping the investment strategies of funds. By focusing on the subsidiaries of large firms, this study will contribute to the growing body of knowledge on ESG investing, offering insights into how these metrics affect fund performance, decision-making processes, and the long-term success of investment portfolios.