Determination of biological activities of Stachys byzantina K.Koch
Stachys byzantına K.Koch'un biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 978314
  2. Yazar: HAWA MOHAMED ISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDEMİR NATH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
Özet
Stachys L. cinsi, Lamiaceae ailesindeki en büyük cinslerden biri olarak kabul edilir ve bu da dikkate değer çeşitliliğini ve uyarlanabilirliğini vurgular. Türleri, ılıman ve tropikal bölgelerde önemli bir varlığa sahip olmak üzere çeşitli iklim bölgelerine yaygın olarak dağılmıştır. Akdeniz bölgesi, Stachys için bir biyolojik çeşitlilik merkezi görevi görür ve çeşitli çalışmalar kimyasalların bileşenlerini ve biyolojik aktiviteleri araştırmıştır. Çalışma, doğal bir terapötik ajan olarak potansiyelini doğrulamak ve çeşitli alanlardaki uygulamalarını keşfetmek için Stachys byzantina K. Koch'un (S. byzantina) antioksidan ve hücre kültürü aktivitelerini taramayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, MTT testi kullanılarak S. byzantine özütünün L929, HUVEC ve U87MG hücre hatlarındaki hücre canlılığı üzerindeki in vitro etkilerini değerlendirdi. Tedaviler 24, 48 ve 72 saat uygulandı. Özüt, özellikle düşük konsantrasyonlarda fibroblastlarda ve endotel hücrelerinde hafif proliferatif etkiler gösterdi ve yara iyileşmesinde geleneksel kullanımını destekledi. U87MG hücreleri büyük ölçüde etkilenmemiştir ve bu düşük nörotoksisiteye işaret etmektedir. HUVEC hücrelerinde gözlenen canlılık artışı, rejeneratif uygulamalarda avantajlı olabilecek ancak kanserle ilgili bağlamlarda dikkatli olunması gereken potansiyel pro-anjiyojenik aktiviteyi göstermektedir. Bu bulgular, S. byzantine'in doku rejenerasyonunda daha fazla araştırma için umut vadeden bir aday olduğunu doğrulamaktadır. Çalışmada ayrıca antioksidan aktiviteleri araştırmak için dört standart analiz kullanılmıştır (DPPH, CUPRAC, FRAP ve TPC). Sonuçlar, S. byzantina'nın tüm analizlerde güçlü bir doğal antioksidan kaynağı olduğunu ancak her analizin antioksidan aktivitenin çeşitli yönlerini vurguladığını göstermiştir. Sonuçlar, bitki özütünün tüm testlerde konsantrasyona bağlı antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Dahası, S. byzantina özellikle daha yüksek özüt konsantrasyonlarında yüksek fenolik içeriğe sahiptir. Genel olarak, çalışma bitkinin kimyasal ve biyolojik çeşitliliğini doğrulayarak doğal bir terapötik ajan olarak potansiyelini desteklemektedir. S. byzantina, rejeneratif tıbbi ve cilt uygulamalarında daha fazla araştırma için umut vadeden bir adaydır. Ayrıca S. byzantina'nın kardiyovasküler durumlar ve nörodejeneratif sorunlarla birlikte oksidatif strese bağlı hastalıkları durdurmada güçlü olabileceği, bu nedenle etki mekanizmaları ve güvenlik profilleri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Stachys L. is considered one of the largest within the Lamiaceae family, highlighting its remarkable diversity and adaptability. Its species are distributed widely across various climatic regions, with a significant presence in temperate and tropical zones. The Mediterranean region serves as a biodiversity hotspot for Stachys, and several studies have investigated the constituents of chemicals and biological activities. The study aims to screen and evaluate the antioxidant and cell culture activities of Stachys byzantina K. Koch (S. byzantina) to confirm its potential as a natural therapeutic agent and explore its applications in various fields. This study evaluated the in vitro effects of S. byzantine extract on cell viability in L929, HUVEC, and U87MG cell lines using the MTT assay. Treatments were applied for 24, 48, and 72 hours. The extract demonstrated mild proliferative effects in fibroblasts and endothelial cells, particularly at lower concentrations, supporting its traditional use in wound healing. U87MG cells were largely unaffected, indicating low neurotoxicity. The observed increase in viability in HUVEC cells suggests potential pro-angiogenic activity, which may be advantageous in regenerative applications but warrants caution in cancer-related contexts. These findings confirm that S. byzantine is a promising candidate for further research in tissue regeneration. The study also used four standard analyses to investigate the antioxidant activities (DPPH, CUPRAC, FRAP, and TPC). The results suggested that S. byzantina is a potent source of natural antioxidants in all assays, but each assay emphasized various aspects of antioxidant activity. The results showed that the plant extract possesses antioxidant activity that is dependent on concentration in all tests. Furthermore, S. byzantina has high phenolic content, especially at higher extract concentrations. Overall, the study confirms the chemical and biological diversity of the plant, supporting its potential as a natural therapeutic agent. S. byzantina is a promising candidate for further research in regenerative medical and skin applications. Also, S. byzantina may be powerful in stopping illnesses related to oxidative stress in conjunction with cardiovascular conditions and neurodegenerative issues, which needs further studies on their mechanisms of action and safety profiles.