Marmara Denizi'nin kuzeydoğusundan (Fenerbahçe-Pendik) alınan yüzey ve karot örneklerinin mineralojisi
Mineralogy of surface and core samples in northeast of Marmara sea (between Fenerbahçe-Pendik)
  1. Tez No: 97834
  2. Yazar: FÜSUN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada Marmara Denizi'nin Kuzeydoğusu' ndan (Fenerbahçe - Pendik arası) 14 adet karot ve yüzey örnekleyicileri yardımı ile alınan 20 adet güncel sedimanlar incelenmiştir. Bölgedeki sedimanlann dağılım şekilleri ve kökenlerini saptamak için mineralojik ve kimyasal veriler elde edilmiştir. Çalışma alanı bol miktarda pelecypoda ve gastropoda fosilleri içeren pekişmemiş sedimanlarla kaplıdır. Sedimanlar değişik oranlarda terrijenik ve biyojenik karışımlar içermektedir. Bunlar mevcut topografyayla ilişkili olarak hidrodinamik koşullara ve biyojenik aktivitelere bağlı olarak oluşmuşlardır. Kil fraksiyon çalışmaları sonucu; simektit, illit, kaolinit ve az miktarda klorit grubu mineraller saptanmıştır. Kil konsantrasyonları, sedimanlann dokusunda ve litolojisinde belirli farklılıklar meydana getirmekte, aynı zamanda ortam şartlarına bağlı olarak çökelme işlemleri sonrası değişiklikleri de yansıtmaktadır. Ağır metal analiz sonuçlan örneklerde Fe, Ni, Zn, Cr, Co, Cu ve Pb varlığını göstermektedir. Metal değerleri, bölgedeki mevcut kayaçlarla ve derin deniz örnekleriyle karşılaştırıldığında yaklaşık olarak doğal seviyelerdedir. Sedimanlann mikroskopik olarak incelenmesi ile bunların ağırlıkla karasal kökenli jeolojik kaynaklardan türediği anlaşılmaktadır. Çalışma alanında 5, 6 ve 7 nolu lokasyonlardan alınan karotlarda gerek tane boyundaki farklılıklar ve fosil büyüklüklerinde gözlenen değişiklikler, gerekse ağır metal çalışmalannda gözlenen değişimler bu lokasyonlar boyunca bir fay geçtiğini kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The recent sediments from the northeast of Marmara Sea (between Fenerbahçe and Pendik) have been investigated by using 6 core and 20 grab samples. A large number of mineralogical and chemical data were obtained to determine abundance, distribution, and origin of the sedimentary deposits in the region. The investigated area covered by unconsolidated sediments containing pelecypoda and gastropoda fossils. These sediments are composed of varying amount of terrigenic and biogenic admixtures, depending on the prevailing topography, hydrodynamic conditions, and biological activities. The seaward increase in the fine components of sediments along the downcanyon - axis is prominent. Simectite, illite, kaolinite and small amount of chlorite type clay minerals are determined from the clay fractions of the samples. Clay concentrations reflect the marked variations in the sediment texture and lithology as well as the changes in post depositional process in response to various environmental conditions. Fe, Ni, Zn, Co, Cu and Pb are determined from heavy metal studies. Heavy metal data are largerly at natural levels when compared with their baseline in the deeper core sediments and their possible source rock in the region. Microscopic examination of the sediments revealed that the terrigeneous constituents largerly reflected the influences from the land - based geological sources. Variations in grain size, content of fossils and heavy metals may imply a fault crossing the locations 5, 6 and 7.